Największe policyjne zabezpieczenie w skali kraju potrwa 4 dni: od piątku 30 października do poniedziałku 2 listopada. W działaniach związanych z tymi szczególnymi, listopadowymi dniami policjantów wspierać będą w zabezpieczeniach funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei.
Sprawdź: Podsumowanie akcji ZNICZ 2014: mniej ofiar i pijanych
Podczas ogólnopolskiej akcji "Znicz 2015" funkcjonariusze przede wszystkim będą sprawdzać m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość z jaką poruszają się po drogach. Dla kierowców przekraczających szybkość nie będzie taryfy ulgowej. Mundurowi apelują o bezpieczną, odpowiedzialną i ostrożną jazdę, a pieszym przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.
Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach w miastach zmieni się organizacja ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego.
Tak było podczas akcji "Znicz 2014"
W czasie ubiegłorocznej akcji "Znicz 2014", na polskich drogach doszło do 196 wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób, a 252 osoby zostały ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 910 nietrzeźwych kierujących.