Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

i

Autor: Policja Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

W tych sytuacjach najłatwiej o wypadek. Policja podaje przyczyny i apeluje o ostrożność

2019-05-26 20:38

Policja codziennie prowadzi czynności na miejscu wypadków. Funkcjonariusze podają najczęstszą, obok nadmiernej prędkości, przyczynę niebezpiecznych zdarzeń i kolizji. Powszechnym przewinieniem okazuje się być nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Śląska policja publikuje zdjęcia z wypadku jaki wydarzył się niedawno w Radzionkowie. Kierujący Land Roverem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu Oplem. Pasażerka Astry trafiła do szpitala z obrażeniami ciała. To kolejny wypadek, jaki wydarzył się wskutek nieustąpienia pierwszeństwa, dlatego funkcjonariusze apelują o rozważną jazdę i podkreślają w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do wypadków drogowych.

Przeczytaj także, w który dzień tygodnia najłatwiej jest o wypadek - KLIKNIJ

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Gdy rozpoczynamy jazdę po postoju lub zatrzymaniu niewynikającym z warunków jazdy lub przepisów ruchu drogowego. Jadąc samochodem, możemy włączać się do ruchu możemy z terenu posesji lub nieruchomości, z drogi gruntowej lub pola na drogę utwardzoną. Musimy wtedy pamiętać o konieczności ustąpienia pierwszeństwa.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Na krzyżówkach problem nieustąpienia pierwszeństwa jest szczególnie częsty. Kierowcy błędnie oceniają szybkość i odległość aut zbliżających się do skrzyżowania, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych i źle ustalają kolejność przejazdu przez skrzyżowanie. Policja przypomina, że zbliżając się do skrzyżowania musimy zachować szczególną ostrożność, a w przypadku braku oznakowań ustalających pierwszeństwo przejazdu, ustąpić pojazdom nadjeżdżających z prawej strony.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

i

Autor: Policja Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

Wymuszenie pierwszeństwa na rowerzystach

W sezonie letnim szczególnie często dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa na rowerzystach. Podróż rowerem może skończyć się wypadkiem także z uwagi na nieostrożną jazdę zarówno cyklistów jak i zmotoryzowanych. Pamiętajmy, że rowerzyści nie są w żaden sposób chronieni przed wypadkiem, dlatego gdy zbliżamy się do przejazdu dla rowerzystów, zachowajmy szczególną ostrożność. Ponadto, przepisy mówią, że:

  • kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić;
  • kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi;
  • kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Wymuszenia na pieszych

Piesi wciąż często spotykają się z wymuszeniem pierwszeństwa ze strony kierowców. Wchodzący wprost pod nadjeżdżający samochód pieszy też wymusza pierwszeństwo, ale w większości sytuacji to kierowcy aut mają swoje za uszami. Pamiętajmy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych musimy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jeśli skręcamy w drogę poprzeczną na skrzyżowaniu, ta zasada również obowiązuje. Bardzo ważnym i niestety często ignorowanym przepisem jest zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych i przed bezpośrednio przed nim. Niezgodne z prawem jest również omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych celem ustąpienia pierwszeństwa. Jeśli przejeżdżamy przez chodnik, plac lub poruszamy się po strefie, gdzie nie ma wyodrębnionej jezdni, musimy ustąpić pierwszeństwa osobom poruszającym się pieszo.