Z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że wypadki najczęściej powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. To w tych regionach - w pierwszym kwartale 2017 roku - odnotowana została największa ilość szkód. Najniższy odsetek kierowców zgłaszających szkody z polis OC jest natomiast w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Raport UFG pokazuje ponadto, że najczęściej sprawcami wypadków i wypłat z ubezpieczeń OC są osoby w wieku 31-35 lat, kierujące autami osobowymi marek: Skoda, Ford, Toyota i Peugeot.
W pierwszym kwartale 2017 roku średnia częstość szkód w komunikacyjnym OC nieznacznie spadła, w stosunku do danych sprzed roku - i wyniosła 3,2 proc. Oznacza to, że na 100 ubezpieczonych pojazdów – zaistniało i zgłoszone zostało do ubezpieczyciela - 3,2 szkody. Przed rokiem, w I kwartale 2016 roku, częstość szkód w ubezpieczeniach OC wynosiła 3,4 proc.
- Za wcześnie jest by prognozować, czy ten nieznaczny spadek przekształci się w stały trend czy to tylko jednorazowa aberracja – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Niższa częstość szkód może być – wobec informacji o rosnących cenach polis - efektem niezgłaszania drobnych szkód w obawie przed utratą zniżek w ubezpieczeniu OC. Jeżeli jednak powyższy trend spadku częstości szkód utrzyma się - będzie to dowód, że ceny komunikacyjnego OC nie zależą bezpośrednio od poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale od coraz wyższych wypłat odszkodowań z tych polis – dodaje.