Wymiana opon

i

Autor: Rafał Mądry Wymiana opon

Wąskie czy szerokie? Jak dobrać rozmiar opon do swojego auta

2019-04-25 22:02

Wielu kierowców szuka do swoich aut szerszych opon niż montowane fabrycznie. Nie zawsze ma to sens. Jak wybrać rozmiar opony i jaki ma on wpływ na jazdę?

Przy okazji wymiany opon z zimowych na letnie, często decydujemy się na szersze i większe ogumienie niż to, którego używamy zimą. Lato to czas, gdy auta prezentują się najlepiej, dlatego wielu kierowców zakłada komplet opon o innym rozmiarze niż w sezonie zimowym.

Ma to wady i zalety. Na co powinniśmy zwrócić uwagę dobierając rozmiar opon?

Wybierając opony należy zwracać uwagę na zalecenia producenta. Informacja o rozmiarach opon pasujących do pojazdu znajduje się najczęściej w instrukcji obsługi oraz na odpowiednich plakietkach przy drzwiach bocznych lub wlewie paliwa.

Szerokość opon wpływa na parametry jazdy oraz prowadzenie pojazdu, a więc ma dla kierowców decydujące znaczenie. Od rozmiaru opon zależy nie tylko ich cena, ale także przyczepność, poziom hałasu, komfort jazdy i wygląd pojazdu.

Szeroka opona będzie stawiała większy opór toczenia. To może zwiększyć zużycie paliwa i poziom hałasu. Z drugiej strony, na równych, asfaltowych nawierzchniach, szeroka opona będzie się znacznie lepiej trzymała drogi i zapewni bardziej pewne prowadzenie.

Tak należy czytać oznaczenia na oponach

i

Autor: Nokian Tak należy czytać oznaczenia na oponach Link: KLIKNIJ by powiększyć zdjęcie

Poza symbolicznym wzrostem spalania, nie ma przeszkód, by zdecydować się na większe opony, jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi felgami, a całkowita średnica kół będzie mieściła się w zaleceniach producenta.

Jeśli decydujemy się na felgi o większej średnicy, powinniśmy wybrać opony o mniejszym profilu. Pozwoli to utrzymać zewnętrzną średnicę koła w określonych prawem granicach, a także zapewni płynną rotację opony

- wyjaśnia Martin Dražík, Product Manager w Nokian Tyres Europe.

Niskoprofilowe opony zmniejszają komfort jazdy - amortyzacja nie jest tak skuteczna jak w oponach o wyższym profilu. W "niskich" oponach mniejsza objętość powietrza niweluje drgania i uderzenia na wyboistych drogach. Łatwiej również uszkodzić felgę na dziurach lub podczas parkowaniu przy krawężniku.

Niezależnie od tego na jakie opony się zdecydujemy, musimy wiedzieć, co oznaczają symbole umieszczone na ściance. Przyjmijmy, że mówimy o oponie w rozmiarze 205/55 R16 94V XL:

205: Szerokość opony przy normalnym ciśnieniu podana w milimetrach. Szerokość bieżnika będzie zawsze mniejsza, ale różna w zależności od modelu i producenta.

55: Profil opony, czyli stosunek wysokości opony do jej szerokości. 55, na przykład, oznacza, że wysokość stanowi 55% szerokości opony. Im większa wartość wskaźnika tym mniejszy profil opony.

R: Struktura opony. Litera R odnosi się do opon radialnych, które stosowane są we wszystkich samochodach osobowych w Polsce.

16: Średnica felgi wyrażona w calach.

94: Indeks nośności opony. 94 oznacza, że przy normalnym ciśnieniu powietrza maksymalne obciążenie jednej opony to 670 kg. Im mniejsza wartość indeksu tym mniejszy ciężar jest w stanie udźwignąć opona.

V: Indeks prędkości opony, czyli maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym jest ona zamontowana. Na przykład, indeks prędkości V oznacza, że maksymalna dopuszczalna prędkość to 240 km/h.

XL: Jeśli opona posiada na końcu oznaczenie “XL”, oznacza to, że będzie ona w stanie udźwignąć większy ciężar niż odpowiadająca jej standardowa opona.

Jakie opony dobrać do samochodu?

i

Autor: Nokian Jakie opony dobrać do samochodu?

Nasi Partnerzy polecają