Mercedes-Benz GLA 220d 4MATIC

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Mercedes-Benz GLA 220d 4MATIC

Jesienny poradnik

Wilgoć w samochodzie. Jak się jej pozbyć? Oto kilka skutecznych sposobów

2022-09-21 11:33

Wilgoć w samochodzie. Jak się jej pozbyć? Zaparowane szyby to częsty problem w okresie deszczowej jesieni i srogiej zimy. Często w tych porach roku w kabinie towarzyszy nam nieprzyjemny zapach, który obniża komfort podróży. Co zrobić, by pozbyć się tych problemów? Oto kilka skutecznych sposobów

Jak się pozbyć wilgoci w samochodzie?

Wilgoć w samochodzie to zmora wszystkich kierowców, którzy jesienią i zimą parkują swoje auta pod chmurką. Para osadzającą się na szybach wynika ze zbyt dużej ilości wilgoci znajdującej się w kabinie. W jesienno-zimowym okresie, gdy ciągle pada, a wilgoć przedostaje się do kabiny na zabłoconych butach, mokrych parasolach i kurtkach, trudno ją wyeliminować. Sprawna klimatyzacja powinna sobie poradzić z jej wyeliminowaniem, jednak przy dużym stężeniu wilgoci staje się to utrudnione. Od czego zacząć walkę z wilgocią?

SPRAWDŹ - OC też będzie droższe? Podwyżki składek czekają nas już 1 listopada

Od czego zacząć walkę z wilgocią w samochodzie?

Chcąc pozbyć się wilgoci z naszego pojazdu, powinniśmy zacząć od porządnego, kilkugodzinnego wietrzenia. Najlepiej zrobić to w ogrzewanym garażu lub wystawić auto na słońce w pogodny dzień. Zanim jednak przystąpimy do przewietrzenia, warto dokładnie wysprzątać kabinę i bagażnik. Należy pozbyć się wszelkich śmieci, odkurzyć fotele, dywaniki i podłogę, a także umyć od środka wszystkie okna. Przed użyciem zwykłego płynu do okien, wcześniej powinniśmy odtłuścić je detergentem.

Gumowe dywaniki pomogą walczyć z wilgocią w aucie

Kiedy na zewnątrz robi się zimniej, warto pomyśleć o zmianie dywaników z welurowych na gumowe. Oczywiście, welurowe prezentują się znacznie lepiej, jednak one wchłaniają wodę, która przez materiał przesiąka na wykładzinę auta. Co więcej, zamoczona wykładzina to najczęstszy ośrodek wilgoci, a jej osuszenie jest trudne podczas zimnej pory roku.

Ponadto zawilgotniała tapicerka czy dywaniki powodują nieprzyjemny zapach stęchlizny. W pozbyciu się wilgoci z tapicerki pomoże pozostawienie we wnętrzu kilku arkuszy pogniecionego papieru gazetowego (szarego) i wyrzucenie go po kilku godzinach. Innym sposobem jest np. pozostawienie na noc wewnątrz auta plastikowego naczynia z dużą ilością soli.

Za wilgoć w samochodzie mogą odpowiadać uszczelki!

Jeśli te metody nie pomogą, należy sprawdzić stan uszczelek. Szczelność drzwi, okien, prowadnic szyb powinna być w nienagannym stanie. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić, a zaniedbane potraktować preparatem silikonowym lub glicerynowym. Uszczelki pokryte welurem czyścić można natomiast wodą z mydłem i dobrze osuszyć.

Układ wentylacji, a wilgoć w aucie

W zimne pory roku warto sprawdzić drożność odpływów i kanałów powietrznych. Używanie klimatyzacji z otwartym obiegiem w trakcie jesieni i zimy ma sens, ponieważ klimatyzacja z racji swojego działania osusza powietrze, a dodatkowo chłodne powietrze napływające z zewnątrz pojazdu zazwyczaj jest suchsze niż to w kabinie. Dla swobodnego przepływu powietrza koniecznie wypada wymienić filtr przeciwpyłkowy.

Wilgoć i nieprzyjemny zapach w samochodzie. Co z tym zrobić?

Jeśli nasza tapicerka pachnie inaczej, niż latem, to oznacza, że wilgoć już się nią zajęła. Na to też istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest rozsypanie na podłodze żwirku dla kotów i odkurzenie go po kilku godzinach. Drugim jest umieszczenie w kabinie płóciennego woreczka wypełnionego mieloną kawą lub zastosowanie neutralizatora zapachów. Warto także przeczyścić oraz odgrzybić układ klimatyzacji i nawiewy, ponieważ w tych elementach lubią rozwijać się drobnoustroje, które odpowiadają za brzydkie wonie. W odświeżeniu kabiny pomoże również zabieg ozonowania.

Nasi Partnerzy polecają