Wyjazd autem NA WCZASY: Jak przygotować samochód do trasy, o czym pamiętać, co warto zabrać ze sobą

2012-06-29 18:30

Przygotowując samochód do wakacyjnych wojaży, zwróć uwagę przede wszystkim na te elementy, których sprawność znacznie podniesie bezpieczeństwo jazdy. Nie zapomnij również o zaplanowaniu podróży i o drobnych przyjemnościach w jej trakcie.

Rzeczy przydatne w trasie

Atlas, mapa drogowa i nawigacja satelitarna - to nie wszystko, co może przydać się w drodze. Są sprawy dużo ważniejsze, np. odpowiednie ciśnienie w oponach, idealny stan koła zapasowego, właściwy poziom płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy. To niby są drobiazgi, których skontrolowanie zajmuje chwilę, ale jeśli tego nie zrobisz, za zaniedbania zapłacisz stresem w trakcie podróży. Pamiętaj, że niezbędne są też apteczka, gaśnica, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowa kamizelka. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również mieć podnośnik i klucze.

Sprawdź opony, olej i hamulce

Jeśli twoje auto ma duży przebieg, przed podróżą trzeba chłodno ocenić prawdopodobieństwo różnych awarii. Prosta konserwacja niektórych elementów wystarczy, żeby samochód przetrwał kolejną długą trasę. Uwaga! Nie zapomnij o kontroli poziomu oleju silnikowego, jego dolaniu lub wymianie i ewentualnie wymianie filtra.

Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy od stanu opon. Zanim więc wyruszysz w podróż, sprawdź koniecznie ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Jeśli wybierzesz się w podróż na oponach niedopompowanych, istnieje ryzyko, że przy dużej prędkości ich nadmierne przegrzanie doprowadzi do wystrzału. Poziom ciśnienia możesz sprawdzić samodzielnie, opierając się na informacjach z instrukcji pojazdu, znajdującej się zwykle na klapce wlewu paliwa lub na naklejce przy drzwiach. Najlepiej skontrolować je na dwa tygodnie przed podróżą, a po tygodniu sprawdzić dla pewności jeszcze raz. Jeśli w ciągu tygodnia ciśnienie uległo zmianie, to znak, że po diagnozę należy udać się do wulkanizatora.

>>> Tak zaoszczędzisz na paliwie: Wysokie ciśnienie w oponach i czysty filtr powietrza

W przypadku kontroli głębokości bieżnika wypróbuj sposób na dwugroszówkę. Monetę dwugroszową wsuń w rowek bieżnika, koroną orzełka w dół. Krytyczny poziom letniego bieżnika - poniżej 3 mm - jest wtedy, kiedy widać całą koronę.

Chcąc zużyć jak najmniej paliwa, zadbaj o stan filtra powietrza. Pamiętaj, żeby wymieniać go zawsze po przejechaniu 15 tysięcy km. Kontrolę stanu amortyzatorów powierz specjaliście. Ocena ich skuteczności tłumienia zalecana jest co 20 tysięcy km.

Skontroluj filtr kabinowy

W trakcie długiej letniej podróży bardzo ważna jest sprawność wentylacji i klimatyzacji. Kontroli poddaj filtr kabinowy uniemożliwiający zanieczyszczeniom przedostanie się do wnętrza samochodu oraz stan klimatyzacji. Być może przed wyjazdem będzie wymagała odgrzybienia. Z klimatyzacji korzystaj umiejętnie, np. nie uruchamiaj jej w rozgrzanym na słońcu samochodzie. Zrób to dopiero, gdy pojazd się przewietrzy. Takie działanie ma wpływ na zużycie paliwa.

Dla bezpieczeństwa podróżnych nie możesz zapomnieć też o sprawności układu hamulcowego. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczy: wydłużenie drogi hamowania, metaliczny odgłos towarzyszący hamowaniu, luźny, niestawiający oporu lub trzęsący się pedał hamulca, "ściąganie" w trakcie hamowania i dym wydobywający się z kół, szybkie zużywanie płynu hamulcowego oraz jego ślady widoczne na kołach. Jeśli zaobserwujesz którąkolwiek z wymienionych oznak, czas pojechać do warsztatu, gdzie usterka zostanie usunięta.

Z planem trasy pojedziesz bez stresu

Dobre zaplanowanie trasy jest ważniejsze, niż się to wydaje wielu kierowcom wybierającym się w dłuższą podróż. Znając jej przebieg, unikniesz zmęczenia, które bardzo poważnie obniża bezpieczeństwo jazdy. Zniwelujesz również stres, nieodłącznie towarzyszący osobom podróżującym bez planu. Wystarczy przed wyjazdem poświęcić trochę czasu na zaplanowanie trasy, aby poznać czas podróży i wyznaczyć dogodne miejsca odpoczynku, zalecane w przypadku dłuższej jazdy.

Ustalając trasę przejazdu, wybieraj główne, dobrze oznakowane drogi, przy których znajdują się stacje benzynowe, parkingi i miejsca, gdzie można coś przekąsić i odpocząć. Ze względu na bezpieczeństwo na postoje wybieraj miejsca z dużą liczbą ludzi, najlepiej stacje benzynowe. Unikaj, zwłaszcza nocą, postojów na dziko, np. na leśnych parkingach czy w innych odludnych miejscach.

>>> Wymiana FILTRA POWIETRZA w silniku: Kiedy wymienić filtr, dlaczego warto to zrobić

Planowaniu przejazdu pod kątem miejsc, w których bezpiecznie zregenerujesz siły, służy mobilna wersja zaawansowanej wyszukiwarki stacji paliw ORLENMobile, przeznaczona dla smartfonów opartych na systemach iOS, Android i Blackberry. Pierwsza tego typu aplikacja na polskim rynku, przygotowana przez koncern paliwowy, współpracująca z Google Maps, pozwala np. na precyzyjne wyszukiwanie stacji paliw wokół aktualnej lokalizacji użytkownika, a do tego na wyświetlanie usług dostępnych na poszczególnych stacjach.

Możesz też zajrzeć na stronę www.orlen.pl. W sekcji dla kierowców znajdziesz planer podróży wyszukujący stacje benzynowe w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie. Masz też możliwość selekcji stacji m.in. według paliw, usług czy gastronomii.

Przerwy na odpoczynek

Pamiętaj, że za kółkiem trzeba być wypoczętym, a podczas jazdy należy robić odpowiednio długie przerwy. Kampania edukacyjna ORLEN Bezpieczne Drogi, propagująca zasadę zatrzymywania się co dwie godziny i odpoczynku przez co najmniej 20 minut podczas podróży, jest zawsze na czasie. Dogodnym miejscem na taką przerwę są czynne całą dobę kąciki gastronomiczne Stop Cafe na stacjach ORLEN, słynące ze świeżo zmielonej kawy z ekspresu ciśnieniowego.

W czasie krótkiej przerwy w podróży można tam też, niezależnie od pory dnia, posilić się gorącym panini, czy hot dogami. Zwolennicy zimnych przekąsek również znajdą coś dla siebie. Na poprawę humoru w czasie dalszej podróży w Stop Cafe znajdziesz muffiny z jabłkiem i cynamonem lub jagodowe oraz donaty z nadzieniem malinowym lub polewą czekoladową.

Joanna Wójcik, dyrektor Likwidacji Szkód, Proama Pamiętaj o Zielonej Karcie

Wyjeżdżając za granicę, posiadacz pojazdu powinien mieć aktualne ubezpieczenie OC. W razie jakiegoś zdarzenia ochroni go ono przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia zdrowia lub mienia osób trzecich. Czasem krajowe ubezpieczenie OC może nie wystarczyć. W przypadku podróży do krajów, które nie podpisały Porozumienia Wielostronnego, potrzebna jest Zielona Karta.

Kupione w Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej działa m.in. w krajach UE oraz w Andorze, Chorwacji, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Natomiast Zielona Karta jest Międzynarodowym Certyfikatem, potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Zapewnia ona posiadaczowi pojazdu ochronę ubezpieczeniową w każdym państwie, na które jest wystawiona. Ochrona w ramach Zielonej Karty ma taki zakres, jaki wynika z prawa o obowiązkowym ubezpieczeniu OC w kraju, do którego jedziemy. Swoim zakresem Zielona Karta obejmuje takie państwa, jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Dlatego gdy wybieramy się do jednego z tych państw, musimy przed wyjazdem wystąpić do firmy, w której mamy zawarte ubezpieczenie OC, o wydanie Zielonej Karty. Powinny też o tym pamiętać osoby wybierające się samochodem na Ukrainę na mecze EURO 2012.

Nasi Partnerzy polecają