Wymiana opon

i

Autor: Rafał Mądry Wymiana opon

Wymiana opon w czasie obostrzeń. Jaki grozi mandat? Głośny apel do służb o niekaranie kierowców!

2020-04-08 10:05

Początek wiosny to dla kierowców czas wymiany opon zimowych na letnie, a dla warsztatów możliwość sezonowego zarobku. W czasie walki państwa z koronawirusem i wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, wymiana opon stała się problemem. Przez nieprecyzyjne przepisy policja potrafi wystawiać mandaty za wizytę w zakładach wulkanizacyjnych, a eksperci alarmują, że nie można za to karać! Zimówka przy wysokich dodatnich temperaturach potrafi być niebezpieczna i służby nie mogą zmuszać do jazdy na oponach zimowych!

Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu - wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wymiana opon na letnie jest niezbędna powyżej 10-15 st. C. Dlaczego to takie konieczne? Im robi się cieplej, tym bardziej miękka staje się guma w zimówkach, która nie zapewnia przyczepności na suchych drogach. Wykonany z niej bieżnik szybciej się nagrzewa, szybciej zużywa i przede wszystkim gorzej hamuje. Według testów organizacji ADAC droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich!

Nie przegap: Mycie auta nie jest pierwszą potrzebą w czasie ograniczeń. Wysoki mandat za wizytę na myjni!

Gdy opona ma już minimalną głębokość bieżnika - według przepisów to 1,6 milimetra - bez względu na to, czy jest oponą letnią czy zimówką, ma słabe właściwości przyczepności, zwłaszcza podczas deszczu. Dochodzi jeszcze kwestia wieku opony - stare ogumienie także jest niebezpieczne ponieważ proces starzenia wywołuje nieodwracalne zmiany w strukturze mieszanki gumy. Okres użytkowania opony nie powinien być dłuższy niż 10 lat od daty jej produkcji.

opony letnie, wymiana opon

i

Autor: Rafał Mądry opony letnie, wymiana opon

Mandat za wymianę opon

Zakaz gromadzenia się i ograniczenia w przemieszczaniu powodują, że powstaje coraz więcej niejasności w stosunku do różnych życiowych spraw. Przepisy uderzające w ograniczenie obywatelskich swobód pozwalają podciągać pod wykroczenie na przykład wizytę na myjni samochodowej (pisaliśmy o tym tutaj - SPRAWDŹ). Dla niektórych mundurowych problematyczna okazuje się także wizyta u wulkanizatora, za którą podobnie jak w przypadku myjni, może zostać wystawiony mandat do 500 zł, a nawet wniosek do sądu o ukaranie - w tym wypadku grzywna wynosi od 5 do nawet 30 tys. zł.

Sprawdź również: Jazda bez celu samochodem w czasie ograniczeń. Jaki grozi za to mandat?

Nie można zmuszać do jazdy na oponach zimowych

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego i Związkiem Dealerów Samochodowych zwracają uwagę, że samochody osobowe i dostawcze powinny móc przejść sezonową wymianę opon nawet w dobie pandemii. Nie można karać mandatami kierowców, którzy udali się na wymianę opon w samochodach, którymi codziennie dojeżdżają do pracy, także w czasie epidemii. Podobne podróże autem odbywają wszyscy, którzy muszą pojechać raz na jakiś czas do sklepu po najważniejsze artykuły spożywcze lub do apteki po lekarstwa.

Postawa kierowców, którzy nawet w tym trudnym okresie myślą jak bezpiecznie dojechać do pracy i nie obciążać systemu ochrony zdrowia skutkami wypadku, zasługuję na szacunek organów państwa, a nie na karę. PZPO, PZPM i ZDS apelują do policji o niekaranie kierowców za wymianę opon w bezpiecznych serwisach. W wystosowanym do Prezesa Rady Ministrów liście w imieniu całej branży motoryzacyjnej organizacje domagają się uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego.

Wymiana opon

i

Autor: Rafał Mądry Wymiana opon

Eksperci alarmują!

Dochodzące do nas głosy, że niektórzy policjanci wystawiają mandaty za wizytę w serwisie w celu wymiany opon są alarmujące. Zły stan opon odpowiada za wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze – w Niemczech aż 30% wypadków spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu jest związanych z oponami. Związek przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich, jak zachować bezpieczeństwo klientów i pracowników w warsztatach w trakcie pandemii. Zakaz sezonowej wymiany opon nie wpływa w żadnej sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Przy zastosowaniu się do wytycznych w serwisach, kierowcy będą bardziej narażeni na kolizję lub wypadek drogowy jeżdżąc na złych oponach niż na zarażenie się tam koronawirusem

- informuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwraca uwagę, że transport ludzi i towarów w czasie epidemii odgrywa kluczową rolę. Pojazdy powinny być bezpieczne, sprawne i przygotowane do spełniania istotnej funkcji społecznej. Przy zachowaniu restrykcyjnych procedur w zakresie bezpieczeństwa osobistego, wymiana opon w serwisie jest równie bezpieczna jak np. zakupy.  

Dowiedz się: Jak zadbać o auto, kiedy należy dłużej pozostać w domu?

Organizacje zwracają uwagę, że m.in. władze Bawarii dopuściły wymianę opon na letnie – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – ponieważ ma to znaczny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Także w USA nawet w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa serwisy samochodowe są wpisane na listę infrastruktury krytycznej i korzystanie z nich jest dozwolone.

Liczymy, że zjawiska dawania mandatów za sezonową wymianę opon w tym okresie pozostaną incydentalne i funkcjonariusze Policji otrzymają jednoznaczne instrukcje, by uznawać wizytę w serwisie w tym celu za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego. Czynność ta – jako zapewniająca zwiększenie bezpieczeństwa na drodze – bezwzględnie podlega pod powyższą definicję

– mówi Piotr Sarnecki.

Sonda
Wymieniasz sezonowo opony w swoim aucie?
Wymiana opon, warsztat, wulkanizacja

i

Autor: Rafał Mądry Wymiana opon, warsztat, wulkanizacja