Wielu ofiar udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy znali podstawowe zasady bezpiecznej jazdy.
Właśnie dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zainicjowała nowatorski projekt Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend Bez Ofiar". Przeczytaj, co radzą eksperci, a być może ta wiedza ocali ci życie.
Nadmierna prędkość zabija
Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jazda 80 km/h - wydawać by się mogło niewielką prędkością - jest balansowaniem na granicy życia i śmierci.
Przy gwałtownym uderzeniu masa ciała człowieka gwałtownie rośnie. Nawet noworodek o wadze 3 kg zamienia się wtedy w niemal stukilowy ciężar! Wystarczy niezapięty na chwilę pas, by nie mieć żadnych szans. Statystyki Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego są wstrząsające. Aż 50 procent ofiar wypadków mogłoby dziś żyć, gdyby miały zapięte pasy. Kierowcy ich unikają, zapominają o ich zapinaniu, ale najgorsze, że nie przypominają o tym swoim pasażerom. Dlatego pomyśl o swoich bliskich i przypomnij im o pasach!
Kolejna zasada - spiesz się powoli. Najkrótsza droga nie zawsze jest najlepsza. Bezpieczniej jest na drogach, które są w najlepszym stanie. Wybieraj więc autostrady i drogi krajowe. Jednak od tej reguły bywają wyjątki. Niedoświadczeni kierowcy, którzy dopiero zrobili prawo jazdy, czasem boją się prowadzić przy dużym natężeniu ruchu. I tutaj trzeba wspomnieć o kolejnej zasadzie bezpiecznej jazdy: - Nie wolno nam, jako kierowcom, wstydzić się naszych ograniczeń. Nie popisuj się. Jeśli jedziesz z kimś bardziej doświadczonym za kółkiem, poproś go o pomoc. Gdy czujesz się niepewnie po zmroku lub masz słaby wzrok, jedź rano. I przede wszystkim: patrz na znaki drogowe! One ratują życie - radzi młodszy inspektor Marek Konkolewski, radca Biura Ruchu Drogowego KGP.
Warto też wyzbyć się starych przyzwyczajeń. Przypomnij sobie, jak w szkole jazdy uczyli cię trzymać kierownicę. Na drodze nie ma co szpanować. Nikt nie zachwyci się twoją jazdą, gdy prowadzisz jedną ręką, a takie zachowanie może doprowadzić do tragedii.
Foteliki dla dziecka
Dbaj o swoje dzieci i nie przewoź ich bez fotelika. W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia w fotelikach dzieci do 12. roku życia, które nie są wyższe niż 150 cm. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie na montaż fotelika jest pośrodku tylnej kanapy, o ile ma 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli nie ma, bardziej bezpieczne jest tylne siedzenie, za fotelem pasażera siedzącego z przodu. Zanim kupisz fotelik, przymierz go w samochodzie, zobacz, czy pasuje do pasów. Nie kupuj używanych fotelików. Produkt musi mieć europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03.
Należy wybrać fotelik z grupy wagowej dostosowanej do dziecka: grupa 0+ (0-13 kg); dla dzieci od około roku do 3-4 lat - grupa I (9-18 kg), grupa II-III (15-36 kg).
10 błędów kierowców
1. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Śliska nawierzchnia utrudnia utrzymanie przyczepności.
2.Do najtragiczniejszych wypadków dochodzi przy bezchmurnym niebie i na suchej szosie.
3. Niezachowanie odstępów między samochodami. Czasem kierowcy tak się spieszą, że jadą zbyt blisko siebie.
4.Nieprawidłowe wyprzedzanie. Zła ocena prędkości aut jadących z przeciwka może doprowadzić do czołowego zderzenia.
5.Przecenianie swoich umiejętności. Jeśli nie jesteś doświadczonym mistrzem kierownicy, nie udawaj go.
6.Ignorowanie znaków drogowych. Sygnalizacja i znaki to nie ozdoba. Zwracaj na nie uwagę, bo może się okazać, że nie masz pierwszeństwa.
7.Zbyt duże zaufanie do innych kierowców. Trzeba zawsze brać pod uwagę, że ktoś inny popełni błąd.
8. Jazda "na pamięć". Jest to zwodnicze, gdy np. nagle na trasie rozpoczną się roboty drogowe.
9.Niezapięte pasy. Zapięcie pasów przez osobę jadącą z przodu zmniejsza ryzyko śmierci o 45 proc.
10.Rywalizacja na drodze. Nie dajmy się sprowokować. Wyścigi na drodze mogą zakończyć się śmiercią.
Rodzinne pikniki edukacyjne
W ramach projektu Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend Bez Ofiar" zorganizowane zostaną trzy pikniki edukacyjne. Będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, w tym na modelu ciężarówki i autobusu, śmiałkowie przejdą też próbę dachowania. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu - jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku. Zaplanowano pokazy sprzętu i umiejętności strażaków, policjantów i ratowników medycznych. Na wystawie obejrzeć będzie można plakaty promujące bezpieczeństwo drogowe w różnych krajach świata. Pikniki zakończą się koncertami gwiazd.
Wybierz się na piknik
6 sierpnia 2010 r., w godz. 13.00-21.00 - Kołobrzeg, przy amfiteatrze
7 sierpnia 2010 r., w godz. 13.00-21.00 - Łódź, dziedziniec Manufaktury
8 sierpnia 2010 r., w godz. 13.00-21.00 - Warszawa, Agrykola