Kierowca, który ma zamiar przystąpić do wyprzedzania powinien wiedzieć, że prawo nakłada na niego szereg obowiązków, a wszystko po to aby manewr nie zakończył się kolizją, wypadkiem czy wylądowaniem na poboczu lub w rowie. W większości przypadków wyprzedza się korzystając z lewej strony drogi, co wynika z przyjętych zasad oraz kultury jazdy. Dopuszcza się jednak także możliwość wyprzedzania prawą stroną, ale tylko w określonych warunkach, co ściśle reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.
Kiedy można wyprzedzać prawą stroną
Choć z zasady wyprzedza się lewą stroną, mamy od tej reguły wyjątki. Prawą stroną wyprzedzamy pojazdy szynowe, możemy również wyprzedzić pojazd skręcający w lewo. Dopuszczalne jest też wyprzedzanie prawą stroną na odcinku jezdni z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zobacz: Staranował Skodę - wyprzedzał z prawej strony
- Można wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Dopuszcza się taki manewr w obszarze zabudowanym oraz w niezabudowanym.
- Można wyprzedzać z prawej strony na jezdni dwukierunkowej, jeżeli jezdnia ma co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym, lub trzy pasy ruchu w tym samym kierunku poza obszarem zabudowanym.
- Wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej (nawet z wyznaczonymi pasami ruchu), jest niedozwolone przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Podobnie wyprzedzanie z prawej strony na jezdni dwukierunkowej (nawet z odpowiadającą liczbą pasów ruchu) jest niedozwolone w momencie zbliżania się do wierzchołka wzniesienia.
- Wyprzedzanie z prawej strony na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi jest niedozwolone. Zakaz dotyczy zarówno jezdni jednokierunkowych, jak i jezdni dwukierunkowych (nawet gdy jezdnie mają wymaganą liczbę pasów ruchu).
Zasady wyprzedzania
Zmotoryzowany musi pamiętać o włączeniu myślenia jeszcze przed przystąpieniem do wyprzedzania. Kierowca musi upewnić się, że ma dobrą widoczność oraz dostateczną ilość miejsca na wykonanie manewru. Dodatkowo powinien sprawdzić czy pojazd, który porusza się za nim, sam nie rozpoczął wyprzedzania. Szczególną uwagę trzeba poświęcić również autu, które chcemy wyprzedzać: należy upewnić się czy kierowca takiego samochodu nie zasygnalizował zmiany pasa ruchu, kierunku jazdy lub wyprzedzania.
Sprawdź też: Jak i kiedy używać kierunkowskazów
Warto odnotować też, że osoba, która prowadzi pojazd wyprzedzany nie może zwiększać swojej prędkości – ani w trakcie trwania manewru, ani tuż po jego zakończeniu. Za taki wybryk kierowcy grozi 350 zł. mandatu. Kierowcy powinni pamiętać, że generalnie nie dopuszcza się wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Wyprzedzanie - ustawa Prawo o ruchu drogowym
.
Art. 24. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy: 1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu; 2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania; 3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. (...) 7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni: 1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia; 2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi; 3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany. (...) 8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni: 1) jednokierunkowej; 2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni. (...) 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7: 1) na jezdni jednokierunkowej; 2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. |
Art. 2 Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt; (...) 3) autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep; 4) droga ekspresowa – drogę dwu lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca; 6) jezdnia – część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni; 7) pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. |
Art. 16
1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze. 3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni. 4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. |
Art. 19
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1). jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym |
Wyprzedzanie - taryfikator mandatów i punktów karnych
.