§ 1.W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego żołnierze Żandarmerii Wojskowej dołączą do funkcjonariuszy policji i wspomogą ich w pilnowaniu bezpieczeństwa publicznego oraz walce z koronawirusem.
Pełne uprawnienia ma tylko Policja
Przede wszystkim, nie ma się czego obawiać. Kiedy przychodzi do kontroli drogowej, pełne uprawnienia mają wyłącznie policjanci. Oznacza to, że funkcjonariusz ruchu drogowego może uczestników ruchu wylegitymować, sprawdzić przebieg ich pojazdu czy wydawać polecenia co do sposobu korzystania z drogi i pojazdu.
Co więcej, policjant może zweryfikować dokumenty naszego pojazdu i porównać je z informacjami w systemie CEPiK. W sytuacji, kiedy mundurowy ma podejrzenia co do stanu trzeźwości, może również żądać poddania się badaniom trzeźwości albo zawartości w organizmie narkotyków. Jak wiadomo, policjanci są także uprawnieni do korzystania z urządzeń pomiarowych, zatrzymania uprawnień i wielu innych.
Żandarmeria Wojskowa, a kontrola drogowa
Na drogach żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają podobne prawa i obowiązki, jednak zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 2004 r. żołnierze nie mogą samodzielnie poddać cywila najzwyklejszej kontroli drogowej. Prawo pozwala mu na to dopiero wtedy, gdy występuje w patrolu mieszanym, czyli np. z policjantem. Warto jednak zaznaczyć, że obywatel nie ma obowiązku legitymować się przed żołnierzem lub z nim rozmawiać. Kiedy jednak zostaniemy zatrzymany przez duet, jesteśmy zobowiązani wykonywać polecenia policjanta.
Mogą kierować ruchem
Nie zmienia to jednak faktu, że żołnierze ŻW są uprawnieni do kierowania ruchem, a to oznacza, że jeżeli napotkamy żołnierza z lizakiem, zgodnie z prawem musimy zatrzymać nasz pojazd. W odwrotnym przypadku możemy narazić się na karę pozbawienia wolności. Zupełnie tak, jakbyśmy zignorowali polecenie policjanta.
Jakie jest zadanie Żandarmerii Wojskowej?
Zgodnie z zarządzeniem premiera Morawieckiego żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa, jednak z uwagi na ciężką sytuację w kraju, mają także pomóc w "ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego". Oznacza to tyle, żołnierzy powinniśmy spotkać tylko i wyłącznie w roli mieszanego patrolu lub obok policjantów w trakcie trwających zamieszek.