Na wstępie trzeba przypomnieć, że od tego roku EuroNCAP jeszcze bardziej podniosła poprzeczkę producentom aut przy ocenianiu poziomu bezpieczeństwa w samochodach. Żeby uzyskać wymarzone pięć gwiazdek, trzeba spełnić odpowiednie minimalne wymagania w każdej z ocenianych kategorii. W przypadku bezpieczeństwa dorosłych pasażerów trzeba teraz zdobyć co najmniej 80 proc. możliwych do uzyskania punktów. W poprzednim sezonie na "piątkę" wystarczyło 75 proc. Z 70 na 75 proc. podniesiono pięciogwiazdkową granicę przy ocenie poziomu zabezpieczenia podczas wypadku przewożonych w aucie dzieci. Natomiast w kategorii bezpieczeństwa pieszych minimum do zdobycia pięciu gwiazdek podniesiono z 25 proc. maksymalnie przyznawanych punktów do 40 proc. Nowe wymagania sprawiają, że nie da się porównywać tegorocznych wyników testów zderzeniowych z tym z ubiegłego sezonu, patrząc wyłącznie na zbiorcze oceny.
Najnowsze dzieło spod znaku Alfy Romeo o wdzięcznej nazwie giulietta za ochronę dorosłych pasażerów, dzieci, pieszych oraz za wyposażenie w systemy bezpieczeństwa otrzymało odpowiednio: 97 proc., 85 proc., 63 proc. i 86 proc. maksymalnie przyznawanych obecnie punktów w każdej z ocenianych kategorii i w sumie pięć gwiazdek. Uzyskane wyniki czynią obecnie z giulietty najbezpieczniejsze auto kompaktowe.
Oprócz giulietty w ostatniej edycji testów zderzeniowych specjaliści z EuroNCAP ocenili jeszcze nowe BMW serii 5 oraz zmodernizowaną mazdę CX-7. Niemieckie auto również dostało pięć gwiazdek. Za bezpieczeństwo dorosłych, dzieci, pieszych i systemy bezpieczeństwa przyznano mu: 95 proc., 83 proc., 78 proc. oraz 100 proc punktów do zdobycia. Bardzo wysoki poziom oceny zabezpieczenia pieszych podczas kolizji to zasługa tzw. aktywnej maski. W momencie kolizji z pieszym pokrywa silnika unosi się, dzięki czemu może bardziej zamortyzować energię uderzenia, a to oznacza mniejsze obrażenia. Suv Mazdy zdobył ogólnie cztery gwiazdki. Na taką ocenę zaważyła przede wszystkim słaba ochrona dorosłych pasażerów przy uderzeniu z tyłu. W sumie za bezpieczeństwo dorosłych dostał 76 proc. maksymalnie przyznawanych punktów. Za dzieci, pieszych i systemy bezpieczeństwa odpowiednio: 79 proc., 43 proc. i 71 proc.