Nowy Volkswagen sharan - dłuższy i szerszy od poprzednika. Ceny od 99 tysięcy złotych

2010-11-30 7:30

W porównaniu z poprzednikiem najnowszy sharan jest o 22 cm dłuższy, 9,2 cm szerszy i jednocześnie 1,2 cm niższy. Auto ubrano w nowe kształty o stylistyce zgodnej z nowym DNA designu Volkswagena. Wszyscy podróżujący na jego pokładzie będą czuć się bardzo wygodnie i bezpiecznie nawet podczas najdalszych podróży.

Charakterystyczne linie w przedniej części pojazdu nawet bez dużego logo producenta natychmiast zdradzają przynależność do rodziny nowych modeli koncernu z Wolfsburga. Nowe kształty sharana są jednocześnie bardziej aerodynamiczne, bo konstruktorom udało się zmniejszyć współczynnik oporu powietrza jeszcze o 5 procent. Auto może być wyposażone w pięć, sześć lub siedem siedzeń. Dostęp do pojedynczych foteli drugiego czy trzeciego rzędu ułatwiają zastosowane po raz pierwszy w tym modelu boczne rozsuwane drzwi. Mogą one być wyposażone w elektryczny napęd i system zabezpieczający przed przyciśnięciem. Sharan w razie potrzeby może zamienić się w całkiem spore auto dostawcze o maksymalnej przestrzeni bagażowej prawie dwóch i pół metra sześciennego. Do przewożenia mniejszych przedmiotów w sumie są aż 33 schowki.

Przeczytaj koniecznie: Nowy ford mondeo 2011 - cena, dodatki, systemy bezpieczeństwa

Seryjne wyposażenie obejmuje, m.in.: system ESP (wraz z ABS, elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego EDS, wspomaganiem hamulców, systemem stabilizującym zestaw samochód plus przyczepa, funkcją wspierającą kontrowanie kierownicą oraz wskaźnikiem ciśnienia w oponach), 7 poduszek powietrznych (maksymalnie 9) łącznie z poduszką chroniącą nogi, automatyczną trzystrefową klimatyzację, elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego, wyświetlacz wielofunkcyjny oraz sprzęt audio z ośmioma głośnikami. Na koła standardowo zakładane są opony firmy Continental umożliwiające dalszą jazdę po przebiciu. Auto może być wyposażone w różne systemy wspomagające kierowcę, podnoszące bezpieczeństwo czy poprawiające dynamikę jazdy. Należą do nich m.in. układ adaptacyjnej regulacji zawieszenia dostosowujący pracę amortyzatorów do danej nawierzchni i wymogów kierowcy, system automatycznej zmiany świateł z drogowych na mijania zarówno dla reflektorów H7, jak i dla bi-ksenonowych oraz systemy ułatwiające manewrowanie i parkowanie. Wśród tych ostatnich jest udoskonalony system wspomagania parkowania, który teraz potrafi wjechać równolegle w lukę większą zaledwie o 0,8 m od długości samochodu.

Patrz też: Chevrolet spark 1,2 LT - TEST, recenzje, opinie użytkowników

Do napędu nowego sharana dostępne są do wyboru cztery silniki: dwa benzynowe i dwa wysokoprężne. Wszystkie spełniają wymagania normy Euro 5. Moc silników na koła w zależności od wersji i wyposażenia przenosić będzie 6-biegowa przekładnia mechaniczna lub automatyczna skrzynia dwusprzęgłowa o sześciu przełożeniach. Sharany z silnikami wysokoprężnymi i mniejszą jednostką benzynową będą oferowane seryjnie w wersji BlueMotion Technolgy. Przy okazji warto dodać, że auto będzie dostępne również w odmianie z napędem na wszystkie koła.

Ceny nowego sharana na krajowym rynku zaczynają się od 99 990 zł.