Praktyczna i wciąż bez turbosprężarki. Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari - TEST, OPINIA

2020-01-14 22:11

Mazda CX-30 to zupełna nowość w gamie japońskiego producenta aut. Nowość, która stara się wpasować w aktualne motoryzacyjne trendy wielbiące tak zwane miastoodporne samochody. Czy nowy crossover Mazdy ma szanse zawojować rynek? Jak wiele łączy CX-30 z nową Mazdą 3, na której bazuje? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznałem po kilkudniowym teście bogatej wersji Hikari z podstawowym silnikiem SKYACTIV-G połączonym z automatyczną skrzynią biegów.

Mazda CX-30 plasuje się pomiędzy miejskim crossoverem, modelem CX-3, a kompaktowym SUV-em CX-5. Dlaczego więc prezentowany model nie nazywa się CX-4? Ponieważ Mazda CX-4... jest już produkowana od kilku lat. Próżno jej jednak szukać na europejskim rynku. Model ten dostępny jest w Chinach. CX-30 bazuje na nowej Mazdzie 3. Oba auta mają tą samą płytę podłogową oraz wiele wspólnych rozwiązań. O tym jednak nieco później. Opisywany model śmiało można więc nazwać bardziej terenowo (czytaj modnie) stylizowaną Mazdą 3.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Bardziej wszechstronna

CX-30 jest samochodem bardziej wszechstronnym. Nie należy jednak oczekiwać po niej jakichś ponadprzeciętnych zdolności w zdobywaniu miasta. Prześwit wynosi raptem 175 mm, co jest wynikiem lepszym od Mazdy 3 ledwie o 17 mm. Nadwozie opisywanego samochodu swoją bardziej bojową naturę stara się udowodnić po dość dużych i szerokich czarnych, plastikowych listwach ochronnych ciągnących się przez całą długość nadwozia.

Porównaliśmy: Tak bardzo podobne, a jednak różne: Abarth 124 Spider 1.4 Multiair 170 KM & Mazda MX-5 2.0 Sky-G 184 KM - TEST, OPINIA

A propos długości. CX-30 jest samochodem krótszym od Mazdy 3 (4395 mm vs. 4460 mm) i ma od niej mniejszy rozstaw osi (2655 mm vs. 2725 mm). Jedynie wysokość, co dość naturalne przy tego typu samochodach jest większa (1540 mm vs. 1435 mm). Stylistyczne podobieństwa do tradycyjnego hatbchacka są jednak mocno widoczne.

Przednia część nadwozia to klasyczne i czyste linie z dość agresywnym spojrzeniem tworzonym przez reflektory (diodowe, potrafiące dynamicznie ”wycinać” określony fragment drogi). Linia boczna także wyraźnie nawiązuje do Mazdy 3, chociaż w przeciwieństwie do niej w słupku C znalazło się miejsce na dodatkową niewielką szybkę. Tył nadwozia to także czyste linie z ciekawie narysowanymi lampami i trójwymiarowym efektem świetlnym. CX-30 szczególnie w kolorze Soul Red Crystal robi duże wrażenie i rzuca się w oczy. Jednak ta pozytywna uwaga dotyczy większości współczesnych Mazd.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Minimalizm pełną gębą

Już od pierwszych chwil po zajęciu miejsca wewnątrz Mazdy CX-30 w narzuca się swoisty minimalizm. W kabinie próżno szukać wielu olbrzymich ekranów dotykowych, rozbudowanej konsoli środkowej czy różnego rodzaju stylistycznych detali. Zamiast tego mamy czyste linie, dużo skóry (w wersji Hikari) oraz... brak jakiegokolwiek ekranu dotykowego. Całość, jest dobrze znana z wielokrotnie przywoływanej już w niniejszym tekście Mazdy 3.

Polecamy: Jak bardzo (nie)zmieniła się przez 30 lat? Mazda MX-5 ND 30th Anniversary & Mazda MX-5 NA - TEST, WIDEO

CX-30 oczywiście posiada ekran systemu multimedialnego, ale nie reaguje on na dotyk. Za obsługę odpowiada wielokierunkowe pokrętło na tunelu środkowym otoczone przyciskami funkcyjnymi. Łatwość obsługi stoi na zadowalającym poziomie, menu jest czytelne, a grafika podobnie jak całe wnętrze dość minimalistyczna. 

Drugim ekranem w kabinie CX-30 są wirtualne zegary, a dokładniej rzecz ujmując wirtualny prędkościomierz. Na pierwszy rzut oka wygląda on jakby był tradycyjny i analogowy. Jednak w rzeczywistości czytelna i dość prosta skala wyświetlana jest na cyfrowym ekranie. Różne motywy pracy? Brak. Szerokie możliwości konfiguracyjne i personalizacyjne dotyczące wyświetlanych informacji? Także brak. Tak naprawdę jedyną ciekawą cechą wirtualnego prędkościomierza jest zaznaczone czerwonym kolorem na skali aktualnie obowiązujące ograniczenie prędkości. Praktyczne i bardzo przydatne.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Aspiracje do świata premium

Bardzo dobrze należy ocenić jakość wykonania wnętrza. O dużej ilości skóry już wspominałem. Dodam tylko, że zostały nią obszyte nie tylko fotele, ale także boczki drzwi i w dużej mierze deska rozdzielcza. Można tu poczuć zapach segmentu premium.

Porównanie: Mazda 6 Sport Kombi 2 vs. Opel Insignia Sports Tourer

Pozytywne odczucia budzi także kierownica o relatywnie cienkim wieńcu. Przyjemnie leży w dłoniach i jednoznacznie przywodzi na myśl kierownicę z zawsze chętnej do zabawy Mazdy MX-5. Dostępny jest także wyświetlacz HUD na przedniej szybie (a nie jak to często bywa w wielu autach oraz wcześniejszych Mazdach, na wysuwanej dodatkowej szybce) oraz bardzo fajnie grające audio Bose. Czy Mazda to już segment premium? Nie, ale w wielu kwestiach związanych m.in. z jakością wykonania oraz wyposażeniem wyróżnia się na tle pospolitej konkurencji.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Bardziej praktyczna

Od strony praktycznej Mazda CX-30 także prezentuje się bez zarzutu. Bagażnik ma 430 litrów pojemności, co jest wynikiem lepszym o 72 litry od Mazdy 3. Ilość miejsca z przodu oraz z tyłu również nie budzi zastrzeżeń. Szczególnie jeśli na tapetę weźmiemy ilość wolnej przestrzeni nad głowami. Tutaj wyższe nadwozie zrobiło swoje.

Polecamy: Tak zmieniła się Mazda 3 Sedan. Nowa Mazda 3 Sedan Skyactiv-G 2.0 122 KM AT6 Hikari - TEST, OPINIA

Nieco gorzej wygląda kwestia widoczności do tyłu. Stosunkowo mała szyba tylna oraz szeroki słupek C dość mocno ograniczają pole widzenia. W sukurs przychodzi kamera cofania z opcjonalnym widokiem z góry. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ona chowana i podczas jazdy w deszczu jej obiektyw mocno się brudzi. Porty USB? Dwa z przodu i zero z tyłu.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Bez turbo

Już od jakiegoś czasu Mazda skutecznie opiera się idei downsizingu. W jej nowych modelach dostępnych na naszym rynku próżno szukać benzynowych silników wyposażonych w turbosprężarkę. Mazda hołduje 2-litrowemu wolnossącemu benzyniakowi wyposażonemu w technologię SKYACTIV-G lub zupełną nowość SKYACTIV-X. 

Sprawdź: Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-G 122 KM - przepis na hit

Aktualnie w ofercie CX-30 są dwa silniki. Dobrze znany 122-konny motor benzynowy oraz 180-konna nowość spod znaku wspomnianej wyżej technologii SKYACTIV-X. Mazda potwierdziła już, że w Polsce niebawem do oferty dołączy pośredni, czyli 150-konny motor SKYACTIV-G . 

Testowany egzemplarz wyposażony był w podstawowy silnik sprzężony z automatyczną skrzynią biegów.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Ostatni bastion

Już na papierze parametry podstawowego motoru nie prezentują się nad wyraz obiecująco. Sprint do pierwszych 100 km/h zajmuje 11,2 sekundy, a moc 122 KM na nikim już chyba nie robi wrażenia. Czasy, w których ponad 100-konne jednostki montowane pod maskami aut kompaktowych budziły respekt już dawno bezpowrotnie minęły.

Przeczytaj też: TEST Mazda 2 1.5 SKY-G 90 KM AT6 SkyPASSION

Mało pobudzające ”papierowe” osiągi przekładają się na leniwą naturę auta w praktyce. CX-30 ma przyjemne sprężyste zawieszenie i komunikatywny układ kierowniczy. Jednak charakter, a raczej brak charakteru wykazywany przez silnik skutecznie tłumi jakiekolwiek zapędy prowadzące do czerpania radości z jazdy. Auto dość mozolnie nabiera prędkości, a pokłady dynamiki uwalnia dopiero w górnych partiach obrotowych. Sytuacje poprawia włączenie trybu Sport, w którym skrzynia biegów dłużej zwleka ze zmianą przełożenia na wyższe. Niestety wiąże się z tym także zwiększenie poziomu hałasu w kabinie, a dźwięk czterocylindrowca nie jest ani pobudzający, ani miły dla uszu.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Sam klasyczny automat o 6 przełożeniach także ma dość leniwą naturę. Nieśpiesznie redukuje przełożenia, ale wykazuje się kulturą i komfortem pracy. Dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nader wszystko ceni spokojną i leniwą jazdę.

Nie przegap: Mazdą MX-5 RF po jednej z najpiękniejszych tras świata

Dość przeciętnego obrazu jednostki napędowej nie poprawia także średni apetyt na paliwo. W cyklu mieszanym auto paliło średnio 9 l/100 km. To przeciętny wynik jak na samochód z równie przeciętnymi osiągami. Mniejsze, ale wyposażone w turbosprężarki silniki konkurencji potrafią spalać mniej paliwa oferując jednocześnie większą dynamikę. Prognozowana mniejsza żywotność silników zgodnych z ideą downsizignu? Przy obecnym trendzie wynajmów długoterminowych oraz różnego rodzaju leasingów szacowana długowieczność jednostki napędowej przestaje mieć dla klienta większe znaczenie.

Jeszcze kilka lat temu nie pokusiłbym się o takie słowa. Jednak teraz napisze je z całą odpowiedzialnością. Mazdo, czas przeprosić się z turbosprężarkami. Być może wtedy legnie ostatni bastion, ale nikt na pewno nie będzie miał tego Japończykom za złe.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari

i

Autor: Paweł Kaczor Mazda CX-30 SKYACTIV-G 122 KM AT6 Hikari Link: Zobacz więcej w GALERII

Cena i podsumowanie

Ceny Mazdy CX-30 zaczynają się od 101 900 zł za podstawową wersję Kai ze 122-konnym silnikiem. Automatyczna skrzynia biegów wymaga dopłaty aż 8000 zł i nie jest to opcja godna polecenia. Tak samo wyposażona, bliźniacza Mazda 3 kosztuje 94 900 zł. To zauważalna różnica.

Polecamy: Mazda MX-5 RF 2.0 SKY-G 160 KM 6AT: dwa w jednym

Zauważalną różnicę widać także w cenie CX-30 na tle rywali. Wielokrotnie nagradzana Kia XCeed rozpoczyna cennikowe życie od kwoty 79 990 zł. Ford Focus Active to wydatek co najmniej 91 900 zł. W obu przypadkach Mazda jest wyraźnie droższym samochodem. Ewentualnym plusem przemawiającym na korzyść CX-30 jest opcjonalny napęd 4WD (dopłata 10 tys. zł), którego próżno szukać u konkurencji.

Patrząc na Mazdę CX-30 śmiało można stwierdzić, że Japończycy po raz kolejny stworzyli bardzo atrakcyjne stylistycznie auto. Auto, które jest praktyczne, bardzo dobrze wykończone, szalenie intuicyjne w obsłudze i ma bogate wyposażenie. Ten pozytywny obraz zakłócają jednak dwie rzeczy – cena, która jest mało atrakcyjna na tle konkurencji oraz podstawowy ospały silnik o niemałym apetycie na paliwo. Być może odmiana z nowatorskim motorem SKYACTIVE-X wywrze na nas dużo lepsze wrażenie. O tym przekonamy się już niebawem, gdy takie właśnie auto trafi w nasze ręce.

Mazda CX-30 SKYACTIV-G - dane techniczne

SILNIK R4 16V
Paliwo benzyna
Pojemność 1998 cm3
Moc maksymalna 122 KM przy 6000 obr./min.
Maks mom. obrotowy 213 Nm przy 4000 obr./min.
Prędkość maksymalna 186 km/h
Przyspieszenie 0-100km/h 11,2 s
Skrzynia biegów automatyczna / 6 biegów
Napęd przedni (FWD)
Zbiornik paliwa 51 l
Katalogowe średnie zużycie paliwa 6,6 l
poziom emisji CO2 151 g/km
Długość 4395 mm
Szerokość 1795 mm
Wysokość 1540 mm
Rozstaw osi 2655 mm
Masa własna 1347 kg
Ładowność 610 kg
Pojemność bagażnika 430 l
Hamulce przód/ tył tarczowe wentylowane/ tarczowe
Zawieszenie przód kolumny McPhersona
Zawieszenie tył belka skrętna
Opony przód i tył
(w testowym modelu)
215/55 R18

Nasi Partnerzy polecają