Konstruktorzy aut nie ustają w poszukiwaniu nowych i doskonaleniu już istniejących rozwiązań, aby samochody napędzane silnikami spalinowymi paliły i truły w coraz mniejszym stopniu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie samochody wykonane specjalnie pod kątem jeszcze większej ochrony środowiska. Składa się na to szereg rozwiązań obejmujących zarówno silnik, przeniesienie napędu, jak i aerodynamikę.
Przeczytaj koniecznie: Volkswagen Passat: 2500 km na jednym baku - rekord Guinnessa
Ekologiczne usprawnienia w motorach dotyczą m.in. zastosowania nowej mapy wtrysku, bardziej wydajnych katalizatorów, systemu start stop czy układu odzyskiwania energii. Z kolei w mechanicznych skrzyniach biegów wydłuża się ostatnie przełożenia, a inteligentny układ podpowiada kierowcy, na którym biegu najlepiej jechać w danej chwili, żeby spalanie było jak najmniejsze. Koła wyposaża się w opony o mniejszym oporze toczenia. Lepszą aerodynamikę auta uzyskuje się dzięki obniżeniu zawieszenia, zmianie spojlerów i innym rozwiązaniom ułatwiającym przepływ powietrza zarówno pod, jak i nad autem.
Przykładem takich właśnie kompleksowych usprawnień ekologicznych w samochodzie jest technologia opracowana w koncernie Volkswagena pod nazwą BlueMotion. Wspomagane nią modele należą do ścisłej światowej czołówki najbardziej "zielonych" samochodów. Na przykład passat BlueMotion średnio na każdy przejechany kilometr emituje zaledwie 118 gramów trującego dwutlenku węgla. W tej klasie pojazdów to bardzo wyśrubowany wynik.
Patrz też: Kia Optima: Konkurencja dla Volkswagena Passata z Korei. Cena: ok. 70000 zł