Wcale nie taka mała. Skoda Rapid Spaceback zmieści więcej niż myślisz - TEST, OPINIA

2018-09-01 16:14

Im większy model auta, tym więcej uda się do niego zmieścić? Nie koniecznie. Czasami do niedużego hatchbacka zapakuje się tyle rzeczy, że niejedno kombi pozycjonowane segment wyżej zaczerwieniłoby się z zazdrości. Jak to mówią "diabeł tkwi w szczegółach", a drobiazgowość to od lat popisowy numer Skody. Poddałem próbom przewozowym Skodę Rapid Spaceback i jestem zaskoczony, jak wiele nieoczywistych rzeczy można do tego auta zapakować.

Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy, przewożąc takie pakunki, jak artykuły budowlane, mniejsze meble, sprzęty gospodarstwa domowego, czy elementy wyposażenia wnętrz gotowe do samodzielnego złożenia. Założę się, że nie jedna osoba czytająca ten artykuł korzystała z własnego auta w celu przewozu mniejszych lub większych przedmiotów, a w przypadku niepowodzenia prosiła o pomoc ojca, wujka albo sąsiada, bo w chwili odbioru przy punkcie wydań towaru auto okazywało się za małe, a opłata za transport zbyt wysoka.

Kiedyś pralki, regały czy fotele woziło się na dachach dużych Fiatów, Polonezów, a nawet Maluchów. Ze względu na oszczędności podobnie w dzisiejszych czasach korzysta się z osobowych samochodów, które są pod ręką, ale nikt nie wyobraża już sobie ładowania takich przedmiotów na dach. Szkoda byłoby go przeciążyć, albo porysować lakier. Auta urosły i są znacznie rozsądniej projektowane pod względem możliwości przewozowych, dlatego rzeczy wymagające transportu pakuje się do wnętrza. Gdy podczas testowania Skody Rapid Spaceback (test spalania Rapida w mieście - KLIKNIJ) spotkała mnie kilkukrotnie potrzeba przewiezienia czegoś więcej, niż tylko zakupów z marketu, z chęcią wystawiłem tego hatchbacka na próbę.

Pakowna Skoda Rapid Spaceback

i

Autor: Rafał Mądry Skoda Rapid Spaceback zmieści więcej niż myślisz Link: Zobacz więcej w galerii

Toleruje długie przedmioty

Magia umiejętności przewozowych aut tkwi w projekcie maksymalnego wykorzystania pojemności kabiny, sprytnych rozwiązaniach i modułowości przestrzeni. Skoda bardzo dobrze opanowała tę sztukę, co zresztą od lat udowadniają kolejne generacje Superbów, Octavii i Fabii. Wnętrza choć utrzymane w konserwatywnym, nienarzucającym się stylu, są po prostu obszerne. Jak z wyzwaniami przewiezienia przedmiotów o różnych gabarytach radzi sobie Skoda Rapid Spaceback, legitymująca się rozstawem osi liczącym 2602 mm?

Po zakupie w sklepie meblowym pokaźnej komody do samodzielnego złożenia, szybko przekonałem się, na jak wiele może sobie pozwolić użytkownik Rapida. Kolejne paczki z segmentami stanowiącymi części składowe były dosłownie połykane przez wnętrze, a karton z podstawą i blatem mebla, liczący 1700 mm długości bez problemu dał się ułożyć na szczycie zestawu, opierając się o podłokietnik zainstalowany pomiędzy przednimi fotelami. Kłopotów nie było też, gdy przyszło mi innym razem przewieźć paczkę skrywającą regał na książki, której długość wynosiła 2005 mm. Wystarczyło przesunąć przedni fotel, pochylić jego oparcie i wsunąć karton głęboko do kabiny.

Pakowna Skoda Rapid Spaceback

i

Autor: Rafał Mądry Skoda Rapid Spaceback zmieści więcej niż myślisz Link: Zobacz więcej w galerii

Połknie małą sofę

Skoro długie przedmioty nie stanowią problemu, to jak wygląda sprawa z ich szerokością? Katalog Skody informuje, że kufer Rapida pozycjonowanego między segmentami B i C, legitymuje się obszarem 415 litrów (w wersji z pełnym kołem zapasowym 384 l), a szerokość pomiędzy ściankami bagażnika wynosi 1004 mm. Rzeczywiście pakowność kufra jest imponująca, szczególnie gdy pozbędziemy się półki montowanej przy linii okien. Przestrzeń ma bardzo regularne kształty i równo zabudowane nadkola nie zaburzające przestrzeni.

Gdy nie da się wcisnąć przedmiotów do bagażnika, trzeba posiłkować się rozłożeniem kanapy i umieszczeniem ładunku na większej przestrzeni w przedziale pasażerskim. Tej akurat w Rapidzie nie brakuje - w aucie uda się zmieścić przedmioty o łącznej objętości równej 1380 litrów. Po położeniu oparć bez kłopotu przewiozłem mebel o wymiarach 950 mm x 820 mm x 530 mm i wcale nie przeszkadzał w tej operacji fakt, że podłoga nie jest równa po złożeniu kanapy. Jeśli ktoś zechce przetransportować coś jeszcze większego, Rapid i z tym sobie poradzi pod warunkiem, że będzie to Rapid Spaceback. Model ten pomimo mniejszego litrażu bagażnika w porównaniu z wersją nadwozia typu liftback, dzięki regularnej i typowej dla hatchbacka linii dachu umożliwia transport wyższych przedmiotów przy zamkniętej klapie piątych drzwi. Sofę o wymiarach 1400 mm x 850 mm x 700 mm umieściłem w Spacebacku bez zająknięcia. Operacja ta poszła gładko, bo próg załadunkowy umieszczony na optymalnej wysokości 677 mm, nie wymagał nadzwyczajnej krzepy w celu przerzucenia przez niego sofy.

Pakowna Skoda Rapid Spaceback

i

Autor: Rafał Mądry Skoda Rapid Spaceback zmieści więcej niż myślisz Link: Zobacz więcej w galerii

Zwyczajnie praktyczna

W obecnych czasach, kiedy producenci aut coraz częściej skupiają się na gadżetowości niedużych samochodów osobowych, zamiast ich funkcjonalności w codziennym życiu, Skoda pod tym względem trzyma wysoki poziom. Duża pojemność produkowanego przez naszych południowych sąsiadów Rapida pozycjonowanego między klasami B i C nie ulega wątpliwości. Uda się nim przewieźć więcej, niż można się tego spodziewać, a co za tym idzie choćby zaoszczędzić pieniądze na płatnym transporcie towaru pod drzwi, czego sam zresztą doświadczyłem. Nie dziwię się, że Polacy w momencie poszukiwań samochodu potrafiącego zaoferować stosunkowo dużą przestrzeń pasażerską oraz zawieszenie adekwatne do polskich dróg, ale nie drenującego portfela przy zakupie, kierują swoje kroki często do salonów Skody. Rapid Spaceback za sprawą swojej wielozadaniowości przykładnie spełni rolę rodzinnej osobówki, tak samo jak środka transportu we flotach drobnych dostawców, bo po prostu jest pojemny. Ile takie auto kosztuje? Cennik promocyjny otwiera kwota 51 500 zł, która dotyczy wersji Active z silnikiem 1.0 TSI 95 KM.

Skoda Rapid Spaceback 1.0 TSI - dane techniczne

SILNIK R3, 12V Turbo
Paliwo benzyna
Pojemność 999 cm3
Moc maksymalna 110 KM przy 5000 obr./min.
Maks mom. obrotowy 200 Nm przy 2000-3500 obr./min.
Prędkość maksymalna 198 km/h
Przyspieszenie 0-100km/h 9,8 s
Skrzynia biegów manualna/ 6 biegów
Napęd na przednią oś
Zbiornik paliwa 55 l
Katalogowe zużycie paliwa l/100 km
(miasto/ trasa/ średnie)
5,5 l/ 4,0 l/ 4,6 l
poziom emisji CO2 106 g/km
Długość 4304 mm
Szerokość 1706 mm
Wysokość 1459 mm
Rozstaw osi 2602 mm
Masa własna 1150 kg
Ładowność 535 kg
Pojemność bagażnika/ po złożeniu siedzeń 415 l/ 1381 l
Hamulce przód/ tył tarczowe wentylowane / tarczowe
Zawieszenie przód kolumny McPhersona
Zawieszenie tył belka skrętna
Opony przód i tył 215/40 R17
Nasi Partnerzy polecają