System kontroli głosowej w Mercedesie

i

Autor: Rafał Mądry

Z Mercedesem Klasy A pogadasz po polsku. WIDEO TEST kontroli głosowej i funkcji rozpoznawania mowy

2018-08-17 7:18

Pytasz czy w Szczekocinach będziesz potrzebować okularów przeciwsłonecznych, a auto prezentuje aktualną prognozę pogody. Gdy informujesz, że jesteś głodny, delikatny kobiecy głos proponuje najbliższe lokale gastronomiczne. A to tylko początek rozbudowanych możliwości komunikacji głosowej w jaką uzbrojono Mercedesa Klasy A. Sprawdziłem, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z trudnym językiem polskim i rozpoznawaniem naturalnej mowy.

Mercedes-Benz Klasy A nowej generacji to pod względem technologicznym jeden z najbardziej zaawansowanym samochodów segmentu kompaktowego. Elektroniczne wyświetlacze wpasowane w deskę rozdzielczą oraz zaawansowany interfejs samochodu, wprowadzają użytkownika w epokę cyfrową. Z autem można się komunikować za pomocą głosu, wydawać rozmaite polecenia, a także dowolnie konfigurować wygląd danych prezentowanych na ekranach.

System MBUX (Mercedes-Benz User Experience) korzysta z szybkich procesorów oraz wydajnej karty graficznej. Ekran główny reaguje na dotyk, a ustawienia i funkcje można wybierać też przy pomocy nie tylko kontrolnego panelu zainstalowanego w tunelu środkowym, ale i z poziomu gładzików wpasowanych w kierownicę.

To co imponuje najbardziej w tym samochodzie, to umiejętność rozpoznawania komend głosowych. Z frazami wypowiadanymi w języku polskim system radzi sobie nieźle, dzięki czemu samodzielne używanie kontrolerów i przycisków można ograniczyć do minimum. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu, aby wyłapać co można zdziałać z poziomu mowy, a czego zrobić się nie da. Co więcej, przy wypowiadaniu poleceń inicjowanych hasłem "Hej Mercedes" nie trzeba się wydzierać, a komunikaty niekoniecznie muszą być jasno i składnie formułowane. Klasa A to już nie tylko samochód, to inteligentne urządzenie mobilne, które uczy się zachowań i sposobu mowy właściciela, w celu dostosowania się do indywidualnych jego potrzeb. Co to oznacza? Rozpoznawanie potocznej mowy działa raz lepiej, raz gorzej, dlatego każdy użytkownik musi się z autem zwyczajnie "dotrzeć". Po prostu im dłużej korzysta się z funkcji głosowej, tym auto lepiej rozumie co się do niego mówi.

WIDEO TEST - tak Mercedes reaguje na komendy głosowe

Śledźcie nasz profil na facebooku