Spis treści
Aby otrzymać rządowe świadczenie „Dobry start” trzeba złożyć wniosek. Może to zrobić jeden z rodziców, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba faktycznie sprawująca opiekę nad osobą nieletnią, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć w dwojaki sposób. Przez Internet – za pomocą portalu empatia.mpips.gov.pl, bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS. Od sierpnia będą one przyjmowane także drogą tradycyjną – papierową. To znaczy można go wysłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie przy ul. Dąbrowskiego 2. Pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych będą czekać na klientów w godz. 8:00-15:00.
Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada. Trzeba jednak pamiętać, że ci którzy złożą go w lipcu albo w sierpniu, mogą liczyć na wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli zostanie on złożony w kolejnych miesiącach (tzn. we wrześniu, październiku czy listopadzie) wówczas wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie 300+ przysługuje raz w roku na uczące się w szkole dziecko, aż do ukończenia przez nie dwudziestego roku życia. Nieco inny próg wiekowy obowiązuje dzieci niepełnosprawne, które uczęszczają do szkoły. W ich przypadku granica wieku wydłużona jest do ukończenia 24 lat. Trzeba pamiętać, że wsparciem nie są objęte dzieci uczęszczające do przedszkola czy realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.