Obchody górniczego święta w PGE GiEK w Bełchatowie rozpoczęły się o świcie tradycyjną pobudką orkiestry Kopalni Bełchatów. W intencji górników odprawiono mszę św., po której górnicy wraz z gośćmi przemaszerowali ulicami miasta na uroczystą akademię.
Tegoroczną Barbórkę wspólnie z górnikami kopalń węgla brunatnego świętowali m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Błażej Spychalski, parlamentarzyści, a także senatorowie, władze samorządowe i przedstawiciele Grupy PGE.
W imieniu Prezydenta RP życzenia górniczej braci złożył Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
- Wyrażając szacunek dla tych wspaniałych tradycji i wartości, pragnę przekazać Państwu najserdeczniejsze gratulacje, podziękowania i życzenia. Gratuluję sukcesów, które razem współtworzą sukcesy PGE. To również dzięki staraniom Kierownictwa i Pracowników wszystkich spółek i zakładów pracy wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE, Polska odnotowała kolejny rok wzrostu i modernizacji – a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i swoich bliskich. Zarówno w ich imieniu, jak i moim własnym, dziękuję za Państwa fachowość, wytrwałość, niezawodność i zaangażowanie. Dziękuję za pewność, stabilność oraz dobrą organizację produkcji i dystrybucji energii, dzięki której nasz kraj rozwija się, umacnia swoje bezpieczeństwo i odpowiada na wyzwania obecnego czasu – napisał w liście do górników Andrzej Duda, Prezydent RP.
Życzenia i słowa uznania za kolejny rok pracy, za pośrednictwem listu przekazał bełchatowskim górnikom również premier Mateusz Morawiecki.
- Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest obecnie niekwestionowanym liderem na rynku i jednym z największych europejskich dostawców tego surowca. Jest podmiotem, który ma szczególnie istotne znaczenie dla naszej gospodarki. Dziś cały sektor górniczy stoi przed wieloma wyzwaniami, dlatego wymiana doświadczeń związanych m.in. z wykorzystaniem innowacyjnych technologii jest nie do przecenienia - napisał Mateusz Morawiecki, premier RP
Mówiąc o przyszłości Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, która swoją pracą przyczynia się do produkcji 22 proc. krajowej energii elektrycznej, pytanie o to co będzie ma jeden kontekst: Złoczew. Podczas barbórkowej akademii mówiono się o nim niewiele. Ryszard Wasiłek z Polskiej Grupy Energetycznej zaznaczył, że złoczewska odkrywka jest jedną ze strategicznych opcji PGE, a prace nad uzyskaniem koncesji trwają. Ale dodał też, że realizacja tej inwestycji będzie zależeć od polityki energetycznej zarówno Polski jak i Unii Europejskiej.
- Tutaj w Bełchatowie musimy patrzeć w przyszłość ze szczególną troską, bo Bełchatów to serce polskiej energetyki i każda rodzina mieszkająca w tym regionie jest w jakiś sposób z nią związana. Wiemy, że dziś energetyka potrzebuje mądrych zmian, a na naszych barkach spoczywa szczególna odpowiedzialność za krajowy sektor energetyczny. Jesteśmy świadomi wyzwań jakie już dziś stoją przed polską energetyką i z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie. W tym celu, już teraz stawiamy na stały rozwój i wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w całym łańcuchu naszej działalności – od wytwarzania, poprzez przesył, na sprzedaży energii elektrycznej kończąc – mówił podczas akademii Ryszard Wasiłek wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W uznaniu zasług
Tradycyjnie barbórkowa gala jest okazją do uhonorowania pracowników spółki PGE GiEK odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Postanowieniem Prezydenta RP nadano Brązowe Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. Z kolei na wniosek prezesa PGE GiEK, Minister Energii przyznał stopnie: Generalnego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego. Minister Energii przyznał również odznaczenia: Zasłużony dla Górnictwa RP, natomiast Minister Środowiska odznaczenia: Zasłużony dla Polskiej Geologii. Pracowników kopalń uhonorowano także wyróżnieniami za zaangażowanie w rozwój innowacyjności. Łącznie odznaczono blisko setkę praconików.