Bełchatów: GRYPA kontra KORONAWIRUS. Co groźniejsze? Epidemiolodzy nie pozostawiją złudzeń!

i

Autor: Pixaby/leo2014

Bełchatów: GRYPA kontra KORONAWIRUS. Co groźniejsze? Epidemiolodzy nie mają złudzeń!

2020-03-06 14:16

Częściej chorujemy na grypę i choroby grypopodobne. Sanepid w Bełchatowie w styczniu i w lutym odnotował już ponad 9 tysięcy zachorowań. To o ponad pół tysiąca więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co jeszcze bardziej poważne więcej osób trafia z powodu wirusa grypy do szpitala.

Bełchatowian dziesiątkuje wirus… Nie korona, ale równie groźna GRYPA! Przez dwa pierwsze miesiące 2019 roku do szpitala z powodu grypy skierowano 18 mieszkańców powiatu bełchatowskiego. W tym roku trafiło tam jeszcze raz tyle pacjentów, łącznie hospitalizowanych było aż 36 osób! Równie zwyżkowe statystyki dotyczą ilości zachorowań.

Na koniec lutego 2020 bełchatowski sanepid miał zgłoszonych 6 462 przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopochodne. Sporą grupę w tej liczbie pacjentów stanowią dzieci – tych najmłodszych chorych było dokładnie 3 718. Dla porównania w analogicznym okresie 2019 roku statystyka była o tysiąc przypadków niższa i wyniosła 5 485!

Kiedy zerkniemy na problem zachorowalności na grypę szerzej i przyjrzymy się danym w całego Łódzkiego, to również nie będziemy mieli powodów do spokoju. Tylko w okresie od 23.02. do 29.02.2020 r. zgłoszono do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa łącznie 16 446 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, (w tym 7 752 u dzieci). Rok temu w analogicznym czasie liczba zarejestrowanych przypadków wyniosła 10 174. Statystyki wskazują więc wyraźny wzrost.

Boimy się koronawirusa, tymczasem jak widać, na ten moment to grypa jest większym wyzwaniem i dla lekarzy rodzinnych i dla naszych organizmów. Jak alarmują eksperci, średnio co minutę z powodu grypy na świecie umiera jedna osoba. Ostatnio w naszym województwie, w Rawie Mazowieckiej zmarła uczennica szkoły podstawowej. Dziewczynka przegrała walkę z chorobą wywołaną wirusem grypy typu A. Łódzkie: Uczennica zmarła po zarażeniu wirusem. Szkoły i przedszkola będą dezynfekowane

Zarażenie jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z grup ryzyka: dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, a także przewlekle chorych.

Grypa powoduje też szereg, groźnych powikłań. Do najczęściej występujących należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Istnieje również ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.

Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w województwie lubuskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają