Bełchatów: Jak będziemy świętować Dzień Niepodległości? Co się odbędzie 11 listopada?

i

Autor: UM Bełchatów Bełchatów: Jak będziemy świętować Dzień Niepodległości? Co się odbędzie 11 listopada?

Bełchatów: Jak będziemy świętować Dzień Niepodległości? Co się odbędzie 11 listopada?

2020-11-10 10:51

102. obchody odzyskania przez Polskę niepodległości będą znacząco okrojone. Wszelkie rocznicowe uroczystości Święta Niepodległości 2020 ograniczono do absolutnego minimum, wszystko oczywiście przez koronawirusa i obostrzenia związane z szerząca się epidemią. 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości odbędzie się tylko masz święta w intencji ojczyzny. Ale każdy z nas w domowym zaciszu może uczcić to narodowe święto. Jak? Podpowiadamy!

Święto Niepodległości 2020 w Bełchatowie

W środę, 11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości będą mieć charakter symboliczny. Punktualnie o godz. 10:00 w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i wszystkich, którzy walczyli o jej wolność.

Święto Niepodległości 2020. „Niepodległa do hymnu!”

A jak włączyć się w obchody Święta Niepodległości 2020 nie wychodząc z domu? Jest na to sposób! Wystarczy punktualnie o godz. 12 odśpiewać hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego jest jednym z tych symboli, obok flagi, bez którego święto Niepodległości nie może się obejść.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Grzegorz Ryś, metropolita łódzki apeluje do wiernych i udziela KOLEJNEJ DYSPENSY!

Hymn można zaśpiewać zrobić a capella, sięgnąć po nuty przygotowane przez organizatorów (dostępne na stronie www.niepodległa.gov.pl) bądź włączyć telewizję lub radio. W tym roku Mazurek wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych.

– W trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo w tym roku świętujmy w domach, w gronie najbliższych. Wywieśmy biało-czerwone flagi na swoich oknach, na balkonach czy posesjach. W południe zaś odpowiedzmy na apel „Niepodległa do hymnu!” i wspólnie, choć osobno, zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego. Ta ogólnopolska akcja to szansa na stworzenie tak potrzebnej nam dziś atmosfery jedności i solidarności – mówi prezydent Czechowska.

Święto Niepodległości 2020. Świętowanie w internecie

Odśpiewanie hymnu to nie jedyna możliwość na poczucie patriotycznego ducha. Wszyscy chcący bezpiecznie świętować mogą wziąć udział w licznych wydarzeniach online organizowanych z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Mowa m.in. o Wirtualnym Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, Koncercie Niepodległościowym w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie czy o debacie historycznej. Wszystkie te wydarzenia można śledzić na tej stronie: KLIK.

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę po 123 latach zaborów upragnionej wolności. Warto jednak zaznaczyć, że jest to data umowa. Samo ogłoszenie niepodległości przez Radę Regencyjną miało bowiem miejsce kilka tygodni wcześniej, a dokładnie 7 października 2018 roku. W kolejnych dniach rozpoczęto rozbrajanie garnizonów oraz żołnierzy zaborców, przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej. W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał rząd Ignacego Daszyńskiego.

Z kolei 10 listopada z niewoli magdeburskiej do Warszawy wrócił marszałek Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna przekazała w jego ręce władzę zwierzchnią nad państwem. Warto odnotować, że tego samego dnia zawarty został rozejm między Ententą a Cesarstwem Niemieckim, co oznaczało ostateczne zakończenie I wojny światowej.

Wszystkie te wydarzenia stały się podstawą do ogłoszenia 11 listopada 1918 roku dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto ustanowione zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, w 1989 roku.

Chryzantemy na grobach polskich bohaterów

Święto Niepodległości. Uważasz się za patriotę? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
W którym roku Polska odzyskała niepodległość?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki