Bełchatów: Jakiej jakości woda płynie z naszych kranów? Sanepid nie ma wątpliwości!

i

Autor: Pixabay/ kaboompics Bełchatów: Jakiej jakości woda płynie z naszych kranów? Sanepid nie ma wątpliwości!

Bełchatów: Jakiej jakości woda płynie z naszych kranów? Sanepid nie ma wątpliwości!

2020-07-24 12:42

Jakiej jakości woda płynie w kranach bełchatowian? Regularnie stan wody, dostarczanej do domów z sieci Wod.-Kan, ocenia sanepid. Jakie wnioski płyną z jego kontroli? Sprawdź!

Badania wody w naszym mieście prowadzane są przez niezależne laboratoria i odbywają się dwutorowo. Regularnie sprawdzają ją Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Bełchatowie oraz laboratoria spółki Wod.-Kan. Wyniki testów zewnętrznych i wewnętrznych są bez zarzutu. Wszystkie kontrole potwierdzają także bardzo dobrą jakość bełchatowskiej wody – jest ona czysta, zdrowa, a co najważniejsze wolna od bakterii i drobnoustrojów. Wyniki badań z ostatniego półrocza potwierdzają również, że bełchatowska kranówka bogata jest ponadto w składniki mineralne.

- Woda, którą spożywają bełchatowianie, pochodzi z ujęć głębinowych, jest więc bogata w składniki mineralne, m.in. magnez, wapń, sód, potas, wodorowęglany. Zanim trafi do naszych domów, poddawana jest ona napowietrzaniu i filtracji przez złoża piaskowe. Najmniejsze ziarna piasku mają mniej niż 1,5 mm grubości. Stale dbamy również o bezpieczeństwo mikrobiologiczne – mówi Piotr Pierzchała, prezes spółki Wod.-Kan.

Nadzór nad stanem wody pitnej Wod.-Kan. prowadzi systematycznie, zgodnie z harmonogramem, a próbki do badań pochodzą z różnych części miasta. Jak wynika z oceny okresowej za pierwsze półrocze 2020 r., przygotowanej właśnie przez bełchatowski sanepid, wewnętrzny monitoring kontrolny i przeglądowy przebiegał bardzo dobrze.

 - Nasze laboratorium posiada certyfikat PCA (Polskiego Centrum Akredytacji), co potwierdza, ze spełniamy najwyższe międzynarodowe normy. Jest to gwarancja rzetelności, terminowości oraz wiarygodności prowadzonych przez nas badań – dodaje prezes Pierzchała.

 

Woda sprawdzana jest pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym, a wszystko zgodnie z ogólnopolskimi normami. Podczas badania mikrobiologicznego analizuje się ilości bakterii chorobotwórczych takich, jak np. bakterie grupy coli, a także ogólną liczbę drobnoustrojów. Analiza fizykochemiczna z kolei pozwala ustalić poziom zanieczyszczenia wody, w tym m.in. jej pH, twardość, mętność czy obecność żelaza, manganu.

Cały czas prowadzony jest też biomonitoring. Do tego celu wykorzystywanych jest osiem małż słodkowodnych, czyli żywych wskaźników zanieczyszczeń.

Budowa kolei dużych prędkości w Mikołowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają