Badania wody w naszym mieście prowadzane są przez niezależne laboratoria i odbywają się dwutorowo. Regularnie sprawdzają ją Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Bełchatowie oraz laboratoria spółki Wod.-Kan. Wyniki testów zewnętrznych i wewnętrznych są bez zarzutu. Wszystkie kontrole potwierdzają także bardzo dobrą jakość bełchatowskiej wody – jest ona czysta, zdrowa, a co najważniejsze wolna od bakterii i drobnoustrojów. Wyniki badań z ostatniego półrocza potwierdzają również, że bełchatowska kranówka bogata jest ponadto w składniki mineralne.
- Woda, którą spożywają bełchatowianie, pochodzi z ujęć głębinowych, jest więc bogata w składniki mineralne, m.in. magnez, wapń, sód, potas, wodorowęglany. Zanim trafi do naszych domów, poddawana jest ona napowietrzaniu i filtracji przez złoża piaskowe. Najmniejsze ziarna piasku mają mniej niż 1,5 mm grubości. Stale dbamy również o bezpieczeństwo mikrobiologiczne – mówi Piotr Pierzchała, prezes spółki Wod.-Kan.
Nadzór nad stanem wody pitnej Wod.-Kan. prowadzi systematycznie, zgodnie z harmonogramem, a próbki do badań pochodzą z różnych części miasta. Jak wynika z oceny okresowej za pierwsze półrocze 2020 r., przygotowanej właśnie przez bełchatowski sanepid, wewnętrzny monitoring kontrolny i przeglądowy przebiegał bardzo dobrze.
- Nasze laboratorium posiada certyfikat PCA (Polskiego Centrum Akredytacji), co potwierdza, ze spełniamy najwyższe międzynarodowe normy. Jest to gwarancja rzetelności, terminowości oraz wiarygodności prowadzonych przez nas badań – dodaje prezes Pierzchała.
Woda sprawdzana jest pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym, a wszystko zgodnie z ogólnopolskimi normami. Podczas badania mikrobiologicznego analizuje się ilości bakterii chorobotwórczych takich, jak np. bakterie grupy coli, a także ogólną liczbę drobnoustrojów. Analiza fizykochemiczna z kolei pozwala ustalić poziom zanieczyszczenia wody, w tym m.in. jej pH, twardość, mętność czy obecność żelaza, manganu.
Cały czas prowadzony jest też biomonitoring. Do tego celu wykorzystywanych jest osiem małż słodkowodnych, czyli żywych wskaźników zanieczyszczeń.