Bełchatów: Jest już plaża i część linii brzegowej „pokopalnianego” jeziora! Kiedy napełnianie?

i

Autor: PGE GiEK Bełchatów: Jest już plaża i część linii brzegowej „pokopalnianego” jeziora! Kiedy napełnianie?

Bełchatów: Jest już plaża i część linii brzegowej „pokopalnianego” jeziora! Kiedy napełnianie?

2021-01-22 10:05

Jak informuje PGE GiEK w bełchatowskiej kopalni już zakończono formowanie czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego – mówiąc mniej technicznie, chodzi o plażę i wschodnią część linii brzegowej jeziora, które powstanie po zakończeniu eksploatacji odkrywki. Spółka podsumowując działania rekultywacyjne prowadzone na przestrzeni ostatnich dekad podkreśla, że naturze „oddano” ponad 2 tysiące hektarów, ich lwia część, bo aż 1,5 tysiąca jako zalesione grunty trafiły do Lasów Państwowych.

Przeszło 4 000 hektarów – taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, które powstaną na terenie eksploatowanych obecnie wyrobisk pola Bełchatów i Szczerców. Ale największe wrażenie robi ich maksymalna głębokość - wyniesie ona ok. 170 metrów. Oznacza to, że bełchatowskie jeziora będą głębsze od Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce. Zanim jednak rozpocznie się zalewanie wyrobisk, trzeba wykonać szereg prac.

POLECAMY: Obudził ich potężny wstrząs! "W mieszkaniach przesuwały się meble". 11 lat temu w Pajęcznie rozegrał się koszmar

- Aby powstały jeziora, potrzebny jest nie tylko czas, ale także dużo pracy, bo nie wystarczy wyrobiska tak po prostu zalać wodą. Jednym z zadań jest „wypłycenie” wyrobiska i zabezpieczenie skarp. Ważnym elementem jest również wyprofilowanie zboczy, zarówno w części nadwodnej, jak i podwodnej, a także ich biologiczna obudowa – wymienia Wioletta Czemiel –Grzybowska.

PRZECZYTAJ: Kolędowanie u marszałka: „Nie jesteśmy przeciwko górnikom, jesteśmy przeciwko energii produkowanej z węgla”

W ubiegłym roku w kopalni zakończyło się formowanie czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego pola Bełchatów. Prace zostały wykonane tak, by uformowana powierzchnia mogła stanowić linię brzegową jezior, które powstaną po zakończeniu eksploatacji odkrywki.

Napełnianie zbiorników wodą realizowane będzie po 2050 roku, kiedy to w polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze mające na celu przygotowanie wyrobiska poeksploatacyjnego do zalania wodą. Poziom zwierciadła wody (jednocześnie w obu zbiornikach) ulegać będzie stopniowemu podnoszeniu i potrawa ok 20 lat.

POLECAMY: Czy w elektrowni Bełchatów powstanie spalarnia śmieci? PGE ogłosiło przetarg na instalację!

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna procesy rekultywacji terenów poeksploatacyjnych realizuje niemalże od początku swojej działalności - stąd kilkudziesięcioletnie doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań technicznych oraz technologicznych - przyjaznych naturze, pozwalających w znacznym stopniu ograniczyć środowiskowe skutki wydobywania węgla. W ramach tych zadań prowadzona jest rekultywacja na ogromną skalę.

- Prowadząc naszą działalność wydobywczą, dbamy o minimalizowanie jej oddziaływania na środowisko, dlatego tereny poeksploatacyjne podlegają bieżącej rekultywacji. Nie da się zaprzeczyć, że tereny pogórnicze stwarzają szczególne możliwości ich zagospodarowania. Duża powierzchnia terenu pozwala na utworzenie nowego krajobrazu o znaczeniu regionalnym, a nawet krajowym – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Szczepienia przeciw COVID-19: Ruszyły zapisy seniorów 70+. Co się dzieje w bełchatowskich przychodniach?

Rekultywacja terenów poeksploatacyjnych prowadzona przez spółkę PGE GiEK, między innymi na terenie KWB Bełchatów, polega na przywracaniu im wartości przyrodniczych oraz użytkowych. Dotychczas, kopalnia Bełchatów zrekultywowała ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych, z czego 1500 ha przeobrażonych, zalesionych gruntów przekazała Lasom Państwowym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bełchatów dołącza do nowego, rządowego programu mieszkaniowego. Na czym polega SIM i kto może liczyć na mieszkanie?

Bełchatów: Jest już plaża i część linii brzegowej „pokopalnianego” jeziora! Kiedy napełnianie?

i

Autor: PGE GiEK S.A. Tak ma wyglądać kompleks, jaki powstanie po zakończeniu wydobycia węgla w polu Bełchatów i Szczerców.
Zbigniew Boniek wygląda FATALNIE. Co się stało?
Sonda
Co sądzisz o otwieraniu lokali np. gastronomicznych w czasie pandemii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki