„Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach” to tytuł wydanego w 2014 roku albumu poświęconego historii naszego miasta od początków XX wieku do lat 70. Teraz rozpoczęły się prace nad kontynuacją tego wydawnictwa. Ma ona prezentować zmiany, jakie zaszły w Bełchatowie, w drugiej połowie ubiegłego stulecia.
– Zależy nam, by druga część naszego albumu, podobnie jak poprzednia, dokumentowała nie tylko obiekty i miejskie budynki, po których niejednokrotnie zostały dziś tylko wspomnienia, ale także samych mieszkańców. Naszym celem jest zabranie czytelników na spacer ulicami Bełchatowa sprzed lat i pozwolenie im niejako cofnięcia się w czasie – mówi dyrektor bełchatowskiego muzeum Marek Tokarek.
Polecany artykuł:
Zespół redakcyjny tworzą pracownicy Muzeum Regionalnego. Zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców, aby włączyli się w prace przy publikacji.
- Liczymy, że dzięki temu uda nam się dotrzeć do wielu unikatowych zdjęć i dokumentów znajdujących się w prywatnych albumach czy archiwach rodzinnych. Dla nas będą to nieocenione perełki. Szczególnie zależy nam na fotografiach ukazujących rozwój Bełchatowa pod wpływem naszego kombinatu energetycznego, czyli kopalni i elektrowni. Mam tu na myśli m.in. budowę osiedli czy szkół, ale nie tylko. Wierzę, że uda się dotrzeć do zdjęć tych miejsc, które bezpowrotnie zniknęły, jak chociażby wysadzony w powietrze na początku lat 80. kościół ewangelicki – dodaje dyrektor Tokarek.
Wszyscy mieszkańcy Bełchatowa i okolic mogą współtworzyć album „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. cz. II”. Jeśli ktoś posiada zdjęcia lub dokumenty z lat 1960 – 2000 może skontaktować się z pracownikami Muzeum Regionalnego pod numerem telefonu 44 633 11 33.
Prace nad publikacją potrwają kilkanaście miesięcy. Ich zakończenie wstępnie planowane jest na jesień 2021 roku. Nakład wynosić będzie 1000 egzemplarzy. Co ważne – wszyscy, którzy nie zdążyli kupić pierwszej części, będą mogli ją nabyć, muzeum planuje bowiem jej dodruk. Warto w tym miejscu także przypomnieć, że w grudniu 2019 roku wydana została trzecia część muzealnego wydawnictwa pt. „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. cz. III. Grocholice wczoraj i dziś”.