Bełchatów: Zakończono ogromny „zielony” projekt! Co się zmieniło w miejskiej przestrzeni?

i

Autor: UM Bełchatów W ramach projektu w mieście zagospodarowanych zostało 10 zielonych kompleksów. Pojawiły się między innymi ogólnodostępne hamaki!

Bełchatów: Zakończono ogromny „zielony” projekt! Co się zmieniło w miejskiej przestrzeni?

2020-08-18 8:23

Kwietne łąki, miejska plaża, park geologiczny, budki dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla owadów, wszystko dopełnione infrastrukturą do odpoczynku i rekreacji dla ludzi – tak w największym skrócie można określić zakończony właśnie projekt „Bełchatów w zieleni”. Z końcem lipca sfinalizowano inwestycję, która radykalnie zmieniła pond 30 hektarów miejskiej przestrzeni. Nasadzono ponad tysiąc drzew, kilkanaście tysięcy krzewów oraz ok. 2 tys. mb dodatkowych nasadzeń, zmiany są więc spektakularne!

Łącznie za 5,5 miliona złotych stworzono dziesięć dużych kompleksów rekreacyjnych. I tak na przykład na os. Olsztyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną) powstał „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego zbudowana została „Północna Zielona Brama”, a między Mielczarskiego, a Mickiewicza powstała Miejska Plaża Budowlanych. Do spacerów i wypoczynku zachęcają już także bulwary i skwery – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki), Budowlanych (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego) oraz na Binkowie (przy ul. Staszica aż w głąb osiedla) i między ul. Diamentową a Szmaragdową.

CZYTAJ TAKŻE: Bełchatów. Solary na szkolnych dachach. Miasto zainwestuje w instalacje 200 tysięcy złotych!

- Miejski projekt to także dwa place zabaw, dwie siłownie zewnętrzne oraz dwa place wypoczynkowe z leżakami i hamakami. Jeśli chodzi o elementy małej architektury w sumie na wszystkich terenach zamontowanych zostało 112 ławek, 82 koszy na odpady, 22 tablice informacyjne, 20 stojaków na rowery, 3 komplety ławostołów z ławami – informują miejscy urzędnicy.

W ramach projektu stworzono także Park Geologiczny. Przy rondzie Hallera (między ul. Armii Krajowej, a Staszica) prezentowane są charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego głazy. Po drugiej stronie ronda powstała jedna z kilku łąk kwietnych. Nowy wygląd zyskały również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu. Ekipy pracowały także na terenach przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu (między Staszica a Okrzei) nazwanych „Zieloną otuliną boisk”, gdzie skupiły się głównie na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów. Poza troską o atrakcje dla mieszkańców pomyślano także o zwierzętach!

- Na sąsiadujących z miejscami do odpoczynku drzewach pojawiło się 100 budek dla ptaków i wiewiórek, a u podnóża pni drzew w lekkim oddaleniu od miejsc wypoczynku przewidziano 36 domków dla owadów – dodają pracownicy magistratu.

Większość zagospodarowanych na nowo 30 ha terenów miejskich pokrytych zostało roślinnością, a istniejący drzewostan poddany został pielęgnacji. Przy doborze mieszanek nasion wykonawca, czyli firma Greenpark z Radomska, konsultował się z cenionym i znanym w środowisku etnobotanikiem, ekologiem, biologiem oraz badaczem i pasjonatem łąk kwietnych - dr Łukaszem Łuczajem.

- W efekcie tej współpracy nasadzono drzewa dostarczające pyłku i nektaru, m.in. klon polny, czeremcha pospolita, a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski). Łącznie w mieście przybyło ponad 1 tys. drzew, 16 tys. krzewów oraz ok. 2 tys. mb dodatkowych nasadzeń – wyliczają urzędnicy.

Bełchatów: Zakończono prace przy ogromnym „zielonym” projekcie! Co się zmieniło w miejskiej przestrzeni?

i

Autor: UM Bełchatów Współfinansowany przez UE projekt "Bełchatów w zieleni" to także nowe place zabaw dla najmłodszych

- Zależy nam, by mieszkańcy mogli odpoczywać i spacerować w miejscach pełnych zieleni. Nasz projekt ma także dodatkowe walory edukacyjne. Na wszystkich terenach nim objętych znajdą się tablice zachęcające szczególnie najmłodszych do tego, aby dbać o zieleń oraz o otoczenie. Jestem przekonany, że ten projekt spodoba się mieszkańcom i urozmaici naszą ofertę wypoczynkową – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Wszystkie prace związane z projektem „Bełchatów w zieleni - tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” kosztowały ok. 5,5 mln zł. Znaczną część tej inwestycji, bo aż 3,6 mln zł, pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Warto dodać, że bełchatowska zielona inwestycja, choć jest bardzo młoda już została dostrzeżona! Kapituła międzynarodowego konkursu „Eco-Miasto 2018” przyznała samorządowi wyróżnienie w kategorii zieleń miejska, a jakość powietrza.

Łabędzie zablokowały drogę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają