Bezsenność, bóle, rozdrażnienie. Co się dzieje z nami przy TAKIEJ pogodzie?

i

Autor: Pixabay

Bezsenność, bóle, rozdrażnienie. Co się dzieje z nami przy TAKIEJ pogodzie?

2020-02-11 8:58

Pogoda nie odpuszcza, choć siła wiatru zdecydowanie zelżała, to do spokoju w aurze daleko. Wieje i to dość mocno, w porywach nawet do 80 km/h. Na terenie powiatu bełchatowskiego nadal obowiązują alerty, z wczorajszej „dwójki” teraz mamy „jedynkę”. Takie wskazania powodują nie tylko nieprzyjemne odczucia, ale przede wszystkim fatalne samopoczucie. Meteopaci nie mają teraz łatwego życia, ale nawet ci mniej wrażliwi też mogą uskarżać się na dolegliwości.

Meteopaci, to ci, którzy na pogodowe wahania są wyjątkowo wrażliwi, co ciekawe dolegliwość ta dotyka bardzo szerokiej grupy ludzi. Stereotypem jest, że przydarza się tylko osobom z niskim ciśnieniem czy osobom starszym, na aurę powszechnie reagują także dzieci.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zmianę samopoczucia związaną z pogodą odczuwa aż od 50 do 70 procent Polaków. To co dzieje się za naszymi oknami ma znaczący wpływ na codzienne życie. Inne dane pokazują bowiem, że gdy biomet jest niekorzystny, częściej przydarzają się wypadki przy pracy czy drogowe kolizje drogowe.

Jaki biomet mamy dziś?

Lekko nie będzie. Biomet określający stan warunków atmosferycznych, które wpływają na nasze ciało i mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie będzie niekorzystny i to przez najbliższe kilkadziesiąt godzin.

- Dość silny i porywisty wiatr w całym kraju w dalszym ciągu będzie niekorzystnie wpływał na jakość nocnego wypoczynku, mogąc utrudniać zasypianie i zakłócać sen, co może skutkować uczuciem zmęczenia już od godzin porannych. Bodźcowa, wietrzna i pochmurna pogoda z opadami atmosferycznymi, kształtowana przez głęboki niż znad Morza Arktycznego oraz przemieszczający się z zachodu na wschód wtórny chłodny front atmosferyczny, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną – informuje oficjalnie w swoim serwisie IMGW.

Na tym jednak nie koniec biometeorologicznych "atrakcji", jakie sprawi nam pogoda. Dziś meteopaci mogą odczuwać wzmożone bóle. Nie dziwmy się też swojemu rozdrażnieniu, osoby wrażliwe na bodźce pogodowe przez porywisty wiatr, mogą mieć objawy niepokoju.

- Ze względu na wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym, wiele osób może mieć trudności z koncentracją uwagi – dodają specjaliści Instytutu.

Mapa biometeo

i

Autor: IMGW Mapa biometeo na dzień 11.02.2020

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki