Boże Ciało 2020. Procesje w Bełchatowie. Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

i

Autor: Pixabay/ GoranH Boże Ciało 2020. Procesje w Bełchatowie. Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

Boże Ciało 2020. Procesje w Bełchatowie. Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

2020-06-09 19:50

W najbliższy czwartek, 11 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Sytuacja epidemiczna w kraju zdecydowanie odmieni celebrowanie przez wiernych tego święta. Przez koronawirusa na ulice wielu polskich miast nie wyjdą tłumy, by w uroczystych procesjach uczcić Boże Ciało. Decyzje o tym, jak będą przebiegać uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa w poszczególnych diecezjach, podjęli biskupi, z kolei proboszczowie ustalają przebieg procesji. Jak będzie wyglądać Boże Ciało 2020 w Bełchatowie? Sprawdź, co przygotowały poszczególne bełchatowskie parafie.

Spis treści

  1. Boże Ciało 2020 w archidiecezji łódzkiej
  2. Boże ciało 2020 - parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim
  3. Boże ciało 2020 - parafia pw. Miłosierdzia Bożego na os. Binków
  4. Boże Ciało 2020 w Bełchatowie – parafia pw. Narodzenia NMP
  5. Boże Ciało 2020 - jakie zasady?

Boże Ciało 2020: poszczególni biskupi najczęściej zalecają, aby organizować procesje wokół kościołów. Co prawda dopuszczalne jest zorganizowanie procesji ulicami miast i wsi, ale w tej sytuacji proboszcz danej parafii musi uzyskać zgodę władz lokalnych na jej organizację i wytyczne służb sanitarnych do bezpiecznego jej przeprowadzenia. W przeciwnym wypadku, cztery ołtarze mają być zbudowane wokół kościołów. I właśnie na takie rozwiązanie najczęściej decydują się poszczególni kapłani kierujący parafiami. Sprawdziliśmy jak sytuacja będzie wyglądać w największych, bełchatowskich parafiach.

Boże Ciało 2020 w archidiecezji łódzkiej

Decyzję o przebiegu procesji Bożego Ciała 2020 archidiecezja łódzka podjęła już 29 maja. Zgodnie w wydanym tego dnia zarządzeniem poinformowano, że:

- Procesje Bożego Ciała mogą być organizowane w tradycyjnej formie, przy jednoczesnym zachowaniu zaleceń sanitarnych. To oznacza, że w procesji może uczestniczyć maksymalnie 150 uczestników. Między nimi konieczne jest zachowanie dwumetrowego dystansu - mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik kurii.

TO WARTO WIEDZIEĆ: Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować bez zameldowania w Bełchatowie oraz podczas pobytu w innym miejscu? [INFORMATOR]

Boże ciało 2020 - parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim

Największa bełchatowska parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim rokrocznie organizowała swoją procesję przechodząc uliczkami osiedla. W tym roku wierni również na nie wyjdą, ale jak zaznaczają księża, procesja będzie zdecydowanie skrócona.

Boże ciało 2020 - parafia pw. Miłosierdzia Bożego na os. Binków

Tradycyjnej procesji uliczkami Binkowa i osiedla Słonecznego nie będzie również w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Tam wierni we wspólnej modlitwie odbędą procesję wokół świątyni, po mszy o godzinie 12.00.

Boże Ciało 2020 w Bełchatowie – parafia pw. Narodzenia NMP

W parafii pw. Narodzenia NMP na ulicy Kościuszki procesja zostanie zorganizowana w przykościelnych ogrodach, to tam staną cztery ołtarze. Ks. Zbigniew Zgoda, dziekan dekanatu bełchatowskiego i proboszcz tej parafii zaznaczył, że w tym roku tradycyjna procesja wiodąca ulicami centrum miasta nie przejdzie.

W trakcie uroczystości w parafialnych ogrodach księża będą zwracać uwagę na zachowanie 2-metrowego dystansu, tym, którzy na nabożeństwo przyjdą bez maseczki kapłani wręczą ten środek ochrony nosa i ust.

Boże Ciało 2020 - jakie zasady?

Jeśli chcesz wziąć udział w procesji Bożego Ciała to pamiętaj, że: 

  • Jako wierny masz obowiązek zakrycia ust i nosa maską lub przyłbicą
  • Podczas procesji zachowaj minimum dwumetrową odległości od innych (nie dotyczy to jedynie osób sprawujących kult religijny)
  • Weź ze sobą odkażający spray do rąk
  • Unikaj dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu
  • Podczas mszy w świątyniach nie dotyczy obowiązek zachowania odległości 2 metrów między osobami, choć jeśli jest to możliwe, należy utrzymywać dystans społeczny ze względów bezpieczeństwa sanitarnego
  • Do Komunii Świętej podchodź z zachowaniem 2 m. odległości między osobami. Komunię przyjmować możesz na rękę. Natomiast do ust powinieneś przyjmować ją na końcu. Pamiętaj! Kapłan udzielający Komunii musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po
  • W procesji mogą brać udział tylko osoby zdrowe nie manifestujące jakichkolwiek objawów chorobowych

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Dr Maciej Hamankiewicz: Epidemia przerosła polityków, rząd działa po omacku [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają