Zobacz jak powstają bombki choinkowe! To misterna praca

i

Autor: mj-s

Choinkowa BOMBKA znacie jej niezwykłą historię? Zobacz, jak powstają te SZKLANE CUDA! [GALERIA]

2020-12-26 10:00

Na pytanie, o to co było pierwsze: choinka czy bombka, można odpowiedzieć zdecydowanie łatwiej niż na to, o kurze i jajku! Pierwsze były ozdoby, ale do obecnie znanych nam bombek było im jeszcze bardzo daleko. Co ciekawe bombki w formie pięknych, szklanych kul powstały z... biedy. Za ich ojca uznaje się niemieckiego rzemieślnika Hansa Greinera, który wydmuchał sobie szklane owoce, bo nie było go stać na prawdziwe. Ta niewiarygodna historia stała się początkiem niegasnącej od XIX wieku kariery bombki, jako podstawowego atrybutu świąt Bożego Narodzenia. A jak dziś robi się bombki? Podpatrzyliśmy to w manufakturze w Piotrkowie Trybunalskim, w której od dziesiątek lat robi się PRAWDZIWE CUDA!

Zanim Polacy zaprosili do swoich domów panią choinkę, świąteczny dom zdobiły pęczki słomy, siano czy snopki, później zstąpił je – będąc tym samym przodkiem iglaka – podłaźnik. Było to nic innego, jak czubek świerku lub konstrukcja z gałązek i słomy, którą wieszano nad wigilijnym stołem i dekorowano. Używano do tego ciastek, ręcznie przygotowywanych wycinanek, orzechów i jabłek. W XIX w polskich domach stała już ozdobiona nimi choinka. Skąd więc szklana bombka? Paradoksalnie z biedy…

W XIX wieku pierwsze bombki wyprodukował Hans Greiner. Ten niemiecki rzemieślnik był tak ubogi, że nie było go stać na zakup orzechów czy jabłek, ale pracował w hucie szkła. Sam więc wydmuchał sobie szklane owoce i przyozdobił nim świąteczne drzewko. Co ciekawe, bomb(k)owy pomysł uratował hutę z miasteczka Lauscha. W drugiej połowie XIX wieku bowiem manufaktura, pracodawca Greinera, zaczęła eksportować choinkowe ozdoby do innych krajów. I tyle z historii…

CZYTAJ: Zelów: 300 tysięcy lampek na jednej posesji! Tak powstała Magiczna Kraina! [WIDEO, AUDIO]

Dziś bombki to właściwie niezliczona ilość form, kolorów, zdobień. Niestety najczęściej przygotowane są w fabrykach. Z taśm zjeżdżają setki tysięcy identycznych barwnych kul, dzwonków, szyszek, sopelków itp., itd. Są jednak wyjątki i co fascynujące, takowy mamy po sąsiedzku – w Piotrkowie Trybunalskim. Tam od ponad 60 lat z niezwykłą precyzją przygotowywane są jedyne w swoim rodzaju szklane ozdoby. Wzory, kolory i bogate zdobienia szyte są tu „na miarę” .

POLECAMY: Kolęda 2021: Czy księża pojawią się w domach wiernych? Łódzka kuria podjęła decyzję!

Prace na ozdobami choinkowymi na święta rozpoczną się już na początku stycznia, ale roku poprzedniego! Największy produkcyjny bombkowy boom w branży to… czerwiec, lipiec i sierpień. Grudniowe dni to tak naprawdę czas odwiedzin i wycieczek. Do piotrkowskiej fabryki codziennie przyjeżdża kilka autokarów najmłodszych gości. Przez kilka miesięcy - od połowy października do wczesnej wiosny – przez zakład przewija się kilkanaście, są lata, że i kilkadziesiąt tysięcy dzieciaków! Nic dziwnego, bo wizyta w takiej magicznej manufakturze to bardzo barwna przygoda.

TO WARTO PRZECZYTAĆ: Bełchatów: Schronisko dla zwierząt PSYgarnie choinki! Rusza kolejna odsłona akcji

Jak powstają bombki w piotrkowskiej manufakturze? Zobaczcie w galerii!

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. KLIKNIJ TUTAJ

Ekstremalny quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. Sprawdź się, nie będzie łatwo!

Pytanie 1 z 15
Popularna piosenka „Jingle Bells” została napisana na Boże Narodzenie.
Quiz o Świętach Bożego Narodzenia
W Szczecinku nagrali pastorałkę w języku migowym. „Tylko jedna jest taka noc", autor słów i muzyki Michał Jurkiewicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki