Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Jak umówić się do lekarza? Gdzie zgłosić się na test?

i

Autor: Pixabay/ nastya_gepp Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Jak umówić się do lekarza? Gdzie zgłosić się na test?

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Jak umówić się do lekarza? Gdzie zgłosić się na test?

2020-10-19 13:31

Choć w przekazach medialnych pojawia się mnóstwo informacji o koronawirusie, to wiele osób nie do końca zna ścieżkę postępowania w przypadku pojawienia się objawów COVID-19. Co robić, kiedy zauważymy u siebie: gorączkę, kaszel czy duszności? Jak umówić się do lekarza? Gdzie zgłosić się na test i co zrobić, jeśli nie możemy samodzielnie dojechać na pobranie wymazu? Przeczytaj w artykule informacje, który rozwieją wszystkie wątpliwości!

Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem zrezygnuj z pójścia do pracy, szkoły czy na uczelnię. Podstawowa zasada: pozostań w domu, tak by nie narażać kolejnych osób na zakażenie. Co robić dalej? Nie panikować i zachować spokój.

Spis treści

  1. Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Umów teleporadę
  2. Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Test na koronawirusa
  3. Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? - Wynik testu
  4. Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Leczenie - dom czy szpital
  5. Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Wywiad z sanepidu
  6. Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Kwarantanna

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Umów teleporadę

Kiedy podejrzewamy, że mogliśmy się zarazić koronawirusem nie zgłaszajmy się do przychodni osobiście, bo to narażenie zdrowia innych pacjentów! W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie COVID-19, skontaktujmy się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu w tzw.: POZ-cie. Adres POZ w swoim mieście możesz sprawdzić: TUTAJ.

Lekarz po telefonicznym wywiadzie, oceni stan pacjenta. Najnowsze zalecenia wskazują, że podstawą do podejrzewania koronawirusa u pacjenta jest obecność u niego przynajmniej czterech objawów:

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszność
  • utrata węchu lub smaku. 

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Test na koronawirusa

Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie zlecenie testu. Jeżeli lekarz POZ skieruje pacjenta na test, należy o tym fakcie zawiadomić swojego pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu, kiedy będziesz oczekiwać na wynik otrzymasz zwolnienie lekarskie.

PRZECZYTAJ: Koronawirus w Polsce. Ponad 55 TYSIĘCY mandatów – tak policja walczy z brakiem maseczek!

Gdy do POZ-tu zgłosi się pacjent z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku koronawirusa, wtedy umawia następną teleporadę, w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku koronawirusa może umówić wizytę osobistą w ośrodku. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać skierowanie na test.

Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta. Listę punktów znajdziesz pod tym adresem >>> KLIK

Jeśli pacjent uda się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.  Test jest bezpłatny. 

Gdy pacjent samodzielnie nie może udać się do drive thru, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła do pacjenta karetkę „wymazówkę”.

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? - Wynik testu

Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym policji i służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziesz TUTAJ).

Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.

Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ.

TO WARTO WIEDZIEĆ: Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? 10 miejsc, w których musisz szczególnie uważać!

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Leczenie - dom czy szpital

Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do placówki medycznej zajmującej się leczeniem pacjentów "covidowych". W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.

Jeżeli lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację systemem: gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą powinieneś otrzymać również zwolnienie lekarskie.

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Wywiad z sanepidu

Po pojawieniu się tej informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę: zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio się kontaktowałeś – sanepid przeprowadzi wywiad i rozpocznie tzw.: dochodzenie epidemiologiczne. Pacjent może zostać również poproszony o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.

Jeśli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno - epidemiologicznej zadzwoń na infolinię: +48 22 25 00 115.

Co robić, kiedy mam objawy COVID-19? Kwarantanna

Na osoby, z którymi miałeś kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym.

Natomiast w każdym przypadku odbywania przez pacjenta izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z nim zamieszkują – jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

CZYTAJ: Bełchatów. Drive thru zmienia godziny przyjmowania pacjentów! Kiedy pojechać na wymaz?

Po 10 dniach, jeżeli nie masz objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z  izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się należy o tym fakcie poinformować lekarza i to medyk podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.

Super Raport 19.10 (Goście: Paweł Kowal - KO, Krzysztof Śmiszek - Lewica oraz dr Maciej Hamankiewicz - lekarz Szpitala Św. Elżbiety w Katowicach)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki