Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują jej braki. Mogą one wystąpić w wyniku wypadku zalbo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, a także u pacjentów z chorobami nowotworowymi – w trakcie i po chemioterapii. Zapotrzebowanie jest także duże w przypadku chorych wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Epidemia koronawirusa spowodowała, że wszyscy zdajemy teraz test społecznej odpowiedzialności. SARS-CoV-2 zmienia nasze nawyki, ale nie powinno to wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Z powodu pandemii krwiodawcy rezygnują z oddawania krwi. Najczęściej powodowane jest to obawą o to, czy są zdrowi oraz ryzykiem związanym z wizytą w placówce medycznej. W efekcie sytuacja w centrach krwiodawstwa jest dramatyczna, stąd apele o oddawanie krwi szczególnie w tak trudnym okresie, jakim jest panująca epidemia. Są one skierowane do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.
W związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje Mobilne Punkty Pobrań. Ambulans przyjeżdża do Bełchatowa od 30 marca, początkowo w każdy poniedziałek. Odzew był jednak tak duży, że nie wszyscy chętni mogli oddać krew dla potrzebujących w wyznaczonym czasie. Dlatego też na prośbę mieszkańców RCKiK zdecydowało o organizacji dodatkowych zbiórek. Teraz krwiobus będzie do dyspozycji bełchatowian także w środy. Akcję przedłużono do końca maja.
Ambulans przy scenie plenerowej MCK Gigantów Mocy stanie w każdy kolejny poniedziałek i środę:
- 27 i 29 kwietnia,
- 4, 6, 11, 13, 18, 20, 25 i 27 maja,
Krew będzie można oddawać w godz. 9.00 – 12.00.
Zaplanowane zbiórki będą się odbywały się do momentu ponownego otwarcia Punktu Pobrań w Bełchatowie przy ul. Edwardów.
Ważne! Krew można oddać na rzecz konkretnego pacjenta. Podczas zbiórek w Bełchatowie można wskazać np. chorującą na białaczkę mieszkankę naszego miasta - Paulinę Misztelę. WIĘCEJ >>> W TYM ARTYKULE
Kto możne oddać krew?
Krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia; krwiodawcą można być do ukończenia 65. roku życia. Aby oddać krew, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
- krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kg,
- krwiodawca musi być zdrowy,
- stan fizjologiczny krwiodawcy musi pozwalać na pobranie krwi (krwi nie pobiera się od kobiet ciężarnych, matek karmiących, osób, u których występuje gorączka, schorzenia przewlekłe, niedobory odporności).
Krew po pobraniu jest badana, aby uniknąć ewentualnego przeniesienia występujących u dawcy chorób, o których istnieniu mógł nie wiedzieć.
Obecnie wywiad z przyszłym krwiodawcą obejmuje także pytania dotyczące odbytych niedawno podróży, ewentualnego kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem oraz tego, czy osoba zgłaszająca się do punktu krwiodawstwa nie powinna przechodzić domowej kwarantanny. Szczególną uwagę zwraca się na objawy grypopochodne oraz podwyższenie temperatury ciała i ogólne samopoczucie osoby chcącej oddać krew.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ