Dwudniowa wizyta miała zaprezentować zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym.
- W ramach toczącej się dyskusji budujemy szeroką koalicję sektora energetycznego, regionów górniczych w okresie transformacji oraz instytucji rządowych i unijnych. Najważniejsze jest współdziałanie na rzecz solidarnego dialogu połączonego z finansowaniem inwestycji energetycznych, uwzględnieniem kosztów społecznych, a także zmian zachodzących w całej gospodarce – wyjaśnił idee spotkania Henryk Baranowski, prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
To właśnie w dwóch energetycznych gigantach PGE – bełchatowskiej kopalni i elektrowni wizytowała kilkoosobowa grupa europarlamentarzystów. Duńsko – polskiej delegacji zaprezentowano rozwiązanie, jakie na rzecz zrównoważonej produkcji energii stosuje się w Bełchatowie. Goście mogli również obejrzeć Park Wiatrowy Kamieńsk.
- Podczas tego typu wizyt nasi goście bezpośrednio mogą się przekonać, jak radzimy sobie z wyzwaniami, przed którym stoi nasza branża i jak się rozwija - podkreślił Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. - Międzynarodowa współpraca jest dla nas szansą na zdobycie kolejnych doświadczeń i umiejętności, które będą napędzać naszą energetyczną przyszłość – dodał.
Kolejna część dwustronnego spotkania odbędzie się już na początku przyszłego roku. Tym razem delegacja europarlamentarzystów będzie wizytować w Danii. Zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, dzięki takiemu rozwiązaniu, europosłowie zyskają kompleksowe spojrzenie na branżę energetyczną w obu krajach.