We wprowadzającej święto ustawie jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego, czyli dzień urodzin Kopernika. Zgodnie z założeniami pomysłodawców – grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości - Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla pracy i dokonań polskich naukowców, ma być także inspiracją do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.
Projektodawcy zaznaczyli także w uzasadnieniu ustawy, że przez stulecia, polska nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
- Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty – podkreślają autorzy ustawy.
Nie tylko Kopernik…
Wśród najwybitniejszych rodzimy naukowców, posłowie wskazali między innymi: Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego i Stefana Banacha.
- Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - napisano w uzasadnieniu ustawy.
Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto państwowe
Święto wprowadzono ustawą z 9 stycznia 2020 roku, którą 3 lutego podpisał prezydent Andrzej Duda.
Pierwsze obchody najnowszego święta odbędą się w mieście Kopernika, w Toruniu. Podczas gali wicepremier Jarosław Gowin wręczy naukowcom 45 nagród za wybitne rozprawy doktorskie, habilitacje i osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Minister nauki w tym roku przyznał zaś 88 nagród w pięciu kategoriach: za osiągnięcia naukowe, wdrożeniowe, organizacyjne, dydaktyczne i te najważniejsze za całokształt działalności naukowej. Nagrody ministra dostaną zarówno indywidualni naukowcy jak i zespoły badawcze.
W Bełchatowie, podobnie zresztą jak w setkach innych miast i miasteczek Dzień Nauki Polskiej przejdzie raczej bez echa… Spora część samorządów nawet nie miała szansy, by do święta się przygotować.
Jak podaje rmf 24 w Polsce mamy 81,5 tysięcy badaczy, którzy pracują w 645 placówkach. Poza tym w naszym kraju uczy się ok. 1,2 miliona studentów i 39 tysięcy doktorantów.