Pod tym skrótem kryje się informacja o zawieszonych w powietrzu cząsteczkach o średnicy przekraczającej wielkość 10 mikrometrów. To czego nie widzimy gołym okiem jest wyjątkowo niekorzystne dla naszego okładu oddechowego. W skład PM10 mogą wchodzić takie toksyczne substancje jak: benzopireny, furany czy dioksyny. Występowanie tego rodzaju pyłu jest związane m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.
Co zalecają specjaliści z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego?
- W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenie pyłu PM10 w powietrzu zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Najbardziej narażone grupy ludności to: osoby chore na choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia, osoby wieku podeszłym, dzieci, kobiety w ciąży - czytamy w wydanym komunikacie.
Ostrzeżenie wydano dla kilku powiatów łódzkiego. Alertem objęte są regiony: bełchatowski, wieluński, pajęczański, opoczyński oraz piotrkowski. Najgorsza jakość powietrza będzie w godzinach nocnych -od ok 1:00 do godzin dopołudniowych 19 grudnia, później poziom zanieczyszczeń zacznie się normować.
W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:
poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);
poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy);
poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy).