Drewniany kościółek z XIX w. ufundowany przez chorążego sieradzkiego Ignacego Suchcickiego. Wewnątrz kościoła warto obejrzeć ołtarz główny z obrazami św. Ignacego Loyoli i Świętej Trójcy oraz dwa ołtarze boczne.
więcej...
foto: Krzych.w, CC BY-SA 4.0/wikipedia
Kościół pw. Świętej Trójcy w Kaszewicach (gm. Kluki)
Drewniany kościół wzniesiony w 1612 roku, od 1862 r. samodzielna parafia rzymskokatolicka. Jego budowę ufundował Michał Koniecpolski - właściciel pobliskich posiadłości.
więcej...
foto: Krzysztof Wisniewski, CC BY-SA 4.0/wikipedia
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie (gm. Kluki)
Parafia parzeńska liczy ponad 800 lat. Za datę jej utworzenia przyjmuje się 1176 r. Jest to jedna z najstarszych parafii na terenie diecezji łódzkiej. Obecny, murowany, neoromański kościół w Parznie, został wzniesiony w latach 1905 - 1912.
więcej...
foto: Krzych.w, CC BY-SA 3.0/wikipedia
Kościół pw. św. Rocha w Postękalicach (gm. Bełchatów)
Drewniany kościół wzniesiony w 1737 r. We wnętrzu świątyni możemy odnaleźć m.in. belkę tęczową z wyrytą datą budowy kościoła, drewniany ołtarz główny z obrazem przedstawiającym „Zaśnięcie Matki Boskiej”.
więcej...
foto: Krzych.w - Praca własna, CC BY-SA 4.0/wikipedia
Kościół pw. Narodzenia NMP w Szczercowie
Kościół neoromański wybudowany w latach 1870 - 1872. Do najcenniejszych elementów zabytkowych należą: barokowy ołtarz w jednej z naw bocznych oraz monstrancja z połowy XVIII w.
więcej...
foto: Powiat bełchatowski
Kościół pw. św. Rocha w Drużbicach
Murowana świątynia wzniesiona w latach 1889 - 1897. Kościół został konsekrowany w 1905 r. przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego.
więcej...
foto: Tomasz Zwierzchowski, CC BY-SA 4.0/wikipedia
Kościół pw. św. Rocha w Woli Wiązowej (gm. Rusiec)
foto: Powiat bełchatowski
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łękińsku
Rzymskokatolicki kościół parafialny, wzniesiony w latach 1817 - 1822 w stylu neobarokowym. We wnętrzu kościoła znajduje się marmurowa posadzka oraz klasycystyczne wyposażenie pochodzące z czasu budowy świątyni.
więcej...
foto: Powiat bełchatowski
Kościół pw. św. Teodora Męczennika w Kociszewie
Drewniany kościół wzniesiony w 1765 r. lub 1775 r. Wnętrze świątyni zdobią eklektyczny ołtarz główny z 1878 r. pw. Matki Boskiej i św. Teodora Męczennika, a także dwa ołtarze boczne.
więcej...
foto: Fotograf10, CC BY-SA 3.0/wikipedia
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach Bełchatów
Gotycki, murowany, rzymskokatolicki kościół wzniesiony w początkach XV w., z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego z Czarnkowa.
więcej...
foto: Jarosław Góralczyk, CC BY-SA 3.0/wikipedia
Kościół Narodzenia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie
Wzniesiony w latach 1720 - 1731 na miejscu dawnego drewnianego kościoła i budynku klasztornego. Kościół konsekrowano w 1731 r., zaś w 2003 r. Wyniesiono go do godności „Fary”.
więcej...
foto: Powiat bełchatowski
Drewniana kaplica cmentarna pw. Św. Barbary w Szczercowie
Obiekt sakralny z I połowy XVIII w. zlokalizowany na cmentarzu parafialnym w Szczercowie. Kościółek wzniesiono prawdopodobnie w XVII wieku.
więcej...
foto: Krzysztof Wisniewski, CC BY-SA 3.0/wikipedia
Kościół Ewangelicko - Reformowany w Zelowie
Ewangelicko-reformowany z 1825 r., klasycystyczny, murowany. Trójnawowe wnętrze, zgodnie z zasadami wiary Braci Czeskich, niemal pozbawione ozdób.