Jedna z przypowieści o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu biskupią sakrę - on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś…To właśnie od tej opowieści pochodzi zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada, czyli w dniu pochówku św. Marcina. Święto swoimi korzeniami sięga połowy VII wieku!
Historyczne dziedzictwo, to jedno, drugim aspektem marcińskich gęsi są zwyczaje kulinarne. Cykl hodowlany tego drobiu rozpoczyna się wiosną, a kończy właśnie późną jesienią. To właśnie wtedy gęsi są najtłuściejsze, najdorodniejsze i… najsmaczniejsze! Doskonale wiedzą to w Drużbicach!
- Gęś to jesienne żarełko, które rozgrzewa i uzdrawia i w każdym domu przynajmniej dwie, trzy niedziele powinno się jeść to mięso – podkreśla Wiesława Graczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Drużbicach.
Gęsiny w przeróżnych postaciach z pewnością nie zabraknie w Drużbicach 11 listopada. Łącznie potrawy z tego drobiu przygotuje dziesięć kół z całej gminy. Zgodnie z zapowiedziami ma być gęś na słono i słodko, osławiona drużbicka gęś będzie też faszerowana, ma być smalec z gęsiny z jabłkiem… Gospodynie całego menu nie zdradzają, bo jak same mówią chcą zaskoczyć swoich gości. Zapewniają jednak, że nikt głodny z Drużbic nie wyjedzie!
- Wszystkie potrawy zostaną przygotowane według staropolskich receptur, żadnych ulepszaczy i chemii – zachwala Agnieszka Korpas z drużbickiego koła.
Od kilku już lat, dla gminy Drużbice 11 listopada, to zawsze powód do podwójnego świętowania. Poza obchodami Narodowego Dnia Niepodległości mieszkańcy gminy celebrują także święto swojego patrona.
- A wiadomo, że ze św. Marcinem zawsze łączy się gęsina, dlatego wpadliśmy na pomysł Festiwalu Gęsiny. Impreza ma charakter otwarty i jest skierowana nie tylko do mieszkańców gminy Drużbice, zapraszamy chętnych z Bełchatowa, powiatu i województwa łódzkiego – mówi Tomasz Głowacki, wójt gminy Drużbice
Degustacja dań z gęsiny oraz rogali świętomarcińskich po drużbicku rozpocznie się ok godz. 16.00 w gminnej hali sportowej. W programie zaplanowano też wiele innych atrakcji – występ zespołu Ale Babki i młodzieżowej orkiestry dętej Suchcice i okolice. Około 17.00 odbędą się warsztaty z pieczenia rogali świętomarcińskich, które również są atrybutem 11 listopada.