Greta Thunberg W TAJEMNICY odwiedza Polskę i nagrywa. Będzie krytyka polskich kopalń? [GALERIA]

2020-01-19 15:51

Tajemnicza wizyta nastoletniej eko-aktywistki Grety Thunberg w Kleszczowie. Po co Szwedka odwiedziła niewielką miejscowość w centrum Polski? Jednoznacznych odpowiedzi nie można podać, ale wiadomo, że zatrzymała się na jednym z tarasów widokowych przy kopalni węgla brunatnego.

17-latce towarzyszyła ekipa filmowa. Na tarasie widokowym, z którego rozpościera się krajobraz kopalni i elektrowni przez kilkanaście minut realizowano nagranie.

- Około południa w towarzystwie ekipy telewizyjnej młoda aktywistka klimatyczna zajechała jak przystało na aktywistkę, elektryczną Teslą na parking przed tarasem widokowym w Kleszczowie. Towarzyszący jej filmowcy nie byli już tak ekologiczni jak ona. Wysiedli z czarnego busa marki mercedes, rozstawili kamery i nagrywali „setkę” na potrzeby, prawdopodobnie jednego z popularnych programów dokumentalnych – podaje lokalny portal b24tv.

Idąc dalej za informacjami portalu, który powołuje się z kolei na sygnał od swojego czytelnika wynika, że wizyta 17-letniej Grety Thunberg była zaplanowana, ale nie nagłaśniania.

Najpierw był Gdańsk

W mediach społecznościowych, aktywnie prowadzonych przez nastolatkę nie ma wzmianki o „bełchatowskiej” wycieczce. Podobnie enigmatyczny wymiar miała wizyta w Gdańsku.

Tak naprawdę o obecności Grety Thunberg w Gdańsku dowiedzieliśmy się za pośrednictwem jednej z tamtejszych restauracji. Avocado Spot, poinformowało, że nastolatka była gościem w lokalu, gdzie wypiła kawę i zjadła ciasto.

- Niech to będzie jeszcze jedna okazja do zwrócenia uwagi na to, że to co jemy ma ogromny wpływ na zmiany klimatu - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele restauracji.

Więcej o gdańskiej wizycie przeczytacie w artykule: Greta Thunberg odwiedziła Gdańsk. Zobaczcie, co robiła popularna aktywistka!

Kim jest Greta Thunberg?

17-latka to znana na całym świecie aktywistka klimatyczna, która pochodzi ze Szwecji. Jest też inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Magazyn TIME wybrał ją człowiekiem roku 2019.

Kleszczów miejscem akcji eko-aktywistów

Kleszczowski taras jest miejscówką znaną wśród działaczy ekologicznych – przyjeżdżają tu, by manifestować swój sprzeciw dla działalności kopalni węgla brunatnego i elektrowni Bełchatów opalanej tym paliwem. Tak było na przykład kilka lat temu, kiedy na tarasie widokowym aktywiści Greenpeace wbili setkę drewnianych krzyży, każdy z nich był symbolem ofiar, które straciły zdrowie, a w efekcie życie poprzez działania zakładów.

Elektrownia Bełchatów jest największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym, produkując tym samym ok. 20% energii elektrycznej w Polsce. Zakład ten jest jednym z największych pracodawców w regionie, mającym także ogromne, pozytywne oddziaływanie na inne obszary gospodarcze regionu, ale... Uchodzi też za największego „truciciela” środowiska w Europie.

Należy się więc spodziewać, że wizyta 17-letniej Grety Thunberg była więc wymierzona w atak na działalność energetycznego giganta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają