Jacy pracownicy zawojują rynek pracy? MEN przygotowało listę, także dla Łódzkiego! SPRAWDŹ

i

Autor: Pixabay

Jacy pracownicy zawojują rynek pracy? MEN przygotowało listę, także dla Łódzkiego! SPRAWDŹ

2020-01-28 19:28

Automatyk, kierowca mechanik, mechatronik, murarz-tynkarz, technik budowy dróg, technik programista i technik spawalnictwa – to właśnie przedstawiciele tych zawodów będą mieli, zgodnie z prognozami MEN największe wzięcie na rynku pracy. Ministerstwo już po raz piąty przygotowało prognozę zapotrzebowania na poszczególne zawody. Kto będzie poszukiwany w naszym regionie?

Celem prognozy przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego i to zarówno w kontekście ogólnopolskim jaki i poszczególnych województw.

Dlatego dokument, w formie obwieszczenia jest przygotowany tak, że oprócz zapotrzebowania na krajowym rynku pracy szczegółowo opisuje również zawodowe potrzeby w regionach.

- Prognoza to próba opisania tego, jakie będą tendencje na rynku pracy, nie tylko na rynku ogólnokrajowym, ale też na rynkach pracy wojewódzkich (...). To dokument, na który czekają nie tylko dyrektorzy szkół branżowych, techników, samorządy, ale także pracodawcy. To jest ważna wskazówka, jakie zawody mają przyszłość - powiedział Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

Każdego roku, do 1 lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie ogłaszało taką prognozę w drodze obwieszczenia.

Jakie zawody w Łódzkiem?

Wykaz zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie łódzkim zawiera łącznie 80 pozycji. Na specjalnej liście dla łódzkiego, zawody ułożono alfabetycznie, tabela nie wskaże więc tych najbardziej „chodliwych”. Przeglądając zestawienie wśród wymienionych są mi.n.: automatyk, blacharz, cukiernik, elektromechanik, drukarze (fleksograficzny i offsetowy), a także szeroka grupa zawodów budowlanych, czyli cieśle, dekarze, betoniarz – zbrojarz, murarz-tynkarz. Z tej grupy poszukiwani będą także monterzy: sieci i instalacji sanitarnych, stolarki budowlanej, konstrukcji i instalacji budowlanych. Szeroką liczbę zawodów tworzą technicy: informatyk, logistyk, mechanik, rolnik, spedycji – to tylko niektóre ujęte w tym zestawieniu.

Warto podkreślić, że ministerialne prognozy zawierają także drugi biegun, czyli te specjalizacje, które mogą się cieszyć umiarkowanym zapotrzebowaniem. Na tej liście, w łódzkim zawarto 61 zawodów, wśród nich wymieniono m.in.: fryzjera, kaletnika, kucharza czy terapeutę zajęciowego.

Pełną listę dla poszczególnych województw, zarówno zawodów “chodliwych”, jak I tych o umiarkowanym zapotrzebowaniu można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kogo będą szukać w kraju?

Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa to: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki