Pierwsza informacja jest taka, że w 2020 roku będziemy pracować o dwa dni dłużej niż w 2019! Dlaczego? Bo nadchodzący rok jest rokiem przestępnym i będzie trwać 365 dni. Łącznie w 2020 roku mamy do przepracowania 253 dni. 113 dni będzie tymi wolnymi od pracy.
Kiedy wypadają święta?
W nadchodzącym roku przypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Sześć z nich wypada w sobotę lub niedzielę, a siedem z nich przypada w dni robocze. Na święta, w których nie będziemy musieli iść do pracy możemy liczyć w styczniu, kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu w listopadzie i grudniu.
Dni ustawowo wolne od pracy
- 1 stycznia - Nowy Rok
- 6 stycznia - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 12 kwietnia - Wielkanoc
- 13 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja - Święto Pracy
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja
- 31 maja - Zesłanie Ducha Świętego
- 11 czerwca - Boże Ciało
- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada - Wszystkich Świętych
- 11 listopada - Święto Niepodległości
- 25 grudnia - Boże Narodzenie
- 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
W nadchodzącym 2020 roku dwa święta przypadają w sobotę, co za tym idzie, zgodnie z kodeksem pracy, pracodawcy są zobowiązani „oddać” takie dni. Pierwsza taka sytuacja wystąpi w sobotę 15 sierpnia, kiedy wypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Drugim świętem przypadającym w 2020 r. w sobotę, będzie 26 grudnia, czyli drugi dzień Bożego Narodzenia.
Długi weekendy…
Czyli to co Polacy lubią najbardziej. Jak w tym roku one się ułożą? Pierwszy przedłużony weekend czeka nas już dosłownie za chwilę. W związku ze świętem Trzech Króli, które zawsze przypada na 6 stycznia. W 2020 to poniedziałek, więc większość z nas będzie mogła cieszyć się trzema wolnymi dniami. Kolejny przedłużony czas wolny od pracy wypada tradycyjnie przy okazji świąt Wielkanocnych. W tym przypadku będziemy mogli liczyć na świąteczny luz w terminie od 11 do 13 kwietnia.
Nie mamy dobrych informacji dla fanów majówki. W 2020 roku nie będzie ona szczególnie długa, potrwa zaledwie trzy dni. Jest tak dlatego, że 1 maja wypada w piątek, a co za tym idzie 3, w niedzielę… W tej sytuacji możemy liczyć na długi weekend przedłużony o jeden dzień.
Kolejną okazją do przedłużonego wolnego jest wolny czwartek 11 czerwca, kiedy wypada święto Bożego Ciała. Jeden dzień urlopu – piątek 12 czerwca wydłuży nam weekend do czterech dni wolnych od pracy.
1 listopada w 2020 roku wypada w niedzielę, więc nie ma co liczyć na dłuższy wypoczynek. Drugie listopadowe święto, Dzień Niepodległości wypada w środę.
Przyszłoroczne święta Bożego Narodzenia wypadają w piątek i sobotę. Z tego względu pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny w zamian za ustawowy dzień wolny, który wypada w sobotę.