We wtorek, 6 października, resort zdrowia poinformował o kolejnej, rekordowej liczbie nowych zakażeń koronawirusem - potwierdzono 2236 przypadków zainfekowania COVID-19 i o 58 ofiarach wirusa– to najwięcej od początku epidemii.
- Chcemy ogłosić politykę „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział minister Adam Niedzielski.
Co oznacza „zero tolerancji”? [LISTA]
Zmiany będą dotyczyły wszystkich stref – czerwonej, żółtej i zielonej i dotyczą wielu aspektów życia w przestrzeni publicznej.
Obowiązkowe maseczki w strefie czerwonej i żółtej
- Maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale i w żółtej – powiedział we wtorek Minister zdrowia Adam Niedzielski.
Niestosowanie się do zasady zasłaniania ust i nosa tam, gdzie jest to obowiązkowe, "będzie z całą surowością karane". Zwolnione z tego obowiązku będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niemożność noszenia maseczki.
- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – powiedział komendant główny policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.
Jak podkreślił szef policji, w każdym przypadku naruszenia przepisów funkcjonariusz będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.
Restauracje tylko do godz. 22.00, limity na imprezach
Od najbliższej soboty, w czerwonej strefie lokale gastronomiczne będą mogły pracować tylko do godz. 22.00. Resort zdrowia zapowiedział także, że ograniczona zostanie liczba uczestników imprez okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkania.
- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio – powiedział Adam Niedzielski.
Podkreślił, że to ostatnie obostrzenie "wejdzie z tygodniowym vacatio legis", tak żeby dać możliwość przeniesienia imprezy, aby przeorganizować swoje plany.
PRZECZYTAJ I POSŁUCHAJ: Czy boimy się zakażenia koronawirusem? [SONDA AUDIO]
Ponadto wprowadzony zostaje zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki.
- Niestety cześć lokali, które nie mają w (zakresie - red.) swojej działalności gospodarczej robienia imprez - które są zakazane we wszystkich strefach - udostępniała swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza(...) będzie naruszeniem przepisów - powiedział minister Niedzielski. - Drugi obszar, w którym chcemy poprawić jakość przepisów to są zgromadzenia (...). Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką praktyką, że te zgromadzenia były zgłaszane praktycznie w jednym miejscu" - poinformował minister.
Polecany artykuł:
Powiadomienia SMS od RCB o strefach
Szef resortu zdrowia na wtorkowej konferencji poinformował także o wykorzystaniu systemu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Chcemy wykorzystać system alertów, czyli SMS-ów rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do tego, żeby informować mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy – powiedział Niedzielski.