Koronawirus w Bełchatowie: Ruszyło zdalne nauczanie! Na jakich zasadach? Co z OCENAMI?

i

Autor: Pixabay/ klimkin Koronawirus w Bełchatowie: Ruszyło zdalne nauczanie! Na jakich zasadach? Co z OCENAMI?

Koronawirus w Bełchatowie: Ruszyło zdalne nauczanie! Na jakich zasadach? Co z OCENAMI?

2020-03-26 12:16

25 marca w całym kraju ruszyło zdalne nauczanie, które wprowadziło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca. Zgodnie z zapisami dokumentu zdalne nauczanie będzie obowiązywać od 25 marca do 10 kwietnia i dotyczy uczniów szkół wszystkich szczebli.

Resort edukacji wdał rozporządzenie, w którym zobowiązuje dyrektorów szkół do realizacji zadań dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Strony internetowe, e-maile, dzienniki elektroniczne czy grupy społecznościowe to dziś najczęściej wykorzystywane narzędzia w zdalnej pracy przez nauczycieli i uczniów bełchatowskich szkół.

Co warte podkreślenia w bełchatowskich szkołach jest też możliwość komunikacji w sposób tradycyjny – przy placówkach umieszczono specjalne skrzynki. Wydaje się jednak, że w Bełchatowie jest to rozwiązanie raczej zbędnie, bo według danych dyrektorów miejskich szkół wszyscy uczniowie mają zapewniony dostęp do kanałów komunikacyjnych proponowanych przez szkoły.

- Sytuacje ograniczonego dostępu do komputera w przypadku rodzin wielodzietnych rozwiązywane są w drodze indywidualnych uzgodnień ze szkołą. Na ten moment niewiele mamy takich przypadków, ale zdarzają się – tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa i dodaje: - Realizacja zdalnego nauczania nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania rodziców. Szkoły poinformowały ich także o zasadach zdalnego nauczania, zasadach bezpiecznego korzystania z komputera, z Internetu oraz o możliwości indywidualnych kontaktów z nauczycielami lub dyrektorem. Na stronach internetowych szkół zamieszczone zostały również porady dla rodziców dotyczące motywowania i wspierania dzieci w uczeniu się poza szkołą - mówi Politański.

- Z informacji uzyskanej od dyrektorów miejskich podstawówek wynika, że  posiadają one kontakty ze wszystkimi uczniami, rodzicami i nauczycielami. Zdalnej komunikacji służyć też mają strony internetowe szkół, komunikatory typu Massenger, WhatsApp, Facebook, a w przypadku SP nr 4, SP nr 8, III LO – dzienniki elektroniczne. Warto dodać, że w miniony wtorek, 24 marca uruchomiła go także „Jedynka”, a od 1 kwietnia będzie on również działać w „Trójce”. W przypadku tych dwóch szkół przyspieszyliśmy wprowadzenie dziennika elektronicznego, planowaliśmy bowiem, aby szkoły zaczęły z niego korzystać od września. Kanały komunikacyjne uzgodnione zostały z Inspektorami Ochrony Danych Osobowych – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

Praca w domu, to też oceny!

W związku z obowiązkiem wprowadzenia od 25 marca oceniania osiągnięć uczniów szkoły z dużą rozwagą opracowują aneksy do wewnątrzszkolnych systemów oceniania. Nauczyciele wskazują dyrektorom, jakie formy aktywności uczniów należy oceniać, tak by uzyskać efekt oceniania kształtującego, zachować różnorodność form, rozsądek i umiar. Z informacji złożonych przez dyrektorów wynika, że podstawę oceniania będą stanowiły przesłane przez uczniów prace, zadania, ćwiczenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy sondaż prezydencki: Duda miażdży Kidawę. Druga tura nie będzie potrzebna

Karol Kłos o polskiej siatkówce bez ligi i bez igrzysk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki