Cotygodniowa lista powiatów, w których wracają obostrzenia aktualizowana jest na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. W przypadku stwierdzenia więcej niż 12 przypadków zachorowań na każde 10 tysięcy mieszkańców powiatu, zostaje on zaliczony do strefy czerwonej. Przy niższych wartościach (między 6 a 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców) powiat włączany jest do strefy żółtej.
Od 3 października powiat bełchatowski wciągnięty był do żółtej strefy. Niestety, wskaźniki nowych zakażeń COVID-19 na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni praktycznie non-stop rosły. Były dni, w których w naszym regionie notowaliśmy absolutne rekordy kolejnych przypadków koronawirusa. W środę, 7 października służby wojewody poinformowały aż o 41 nowych zachorowaniach! Nie lepiej było we wtorek i miniony weekend, kiedy to przybywało po kilkadziesiąt „pozytywnych” mieszkańców powiatu.
Czerwona strefa – jakie obostrzenia?
6 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zaciskanie pasa i ogłosił politykę „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń. Zdecydowanie bardziej rygorystyczne zasady wejdą w życie od najbliższej soboty, 10 października i zbiegną się z obowiązywaniem najnowszej listy samorządów wciągniętych do żółtej i czerwonej strefy.
CZYTAJ: Kto może skorzystać z badań w drive-thru? Jak dojechać do punktu pobrań w Bełchatowie?
MASECZKI
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi zakrywanie ust i nosa jest OBOWIĄZKOWE WSZĘDZIE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.
Niestosowanie się do zasady zasłaniania ust i nosa tam, gdzie jest to obowiązkowe, "będzie z całą surowością karane". Zwolnione z tego obowiązku będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niemożność noszenia maseczki.
- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – powiedział komendant główny policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.
RESTAURACJE, IMPREZY RODZINNE
Od najbliższej soboty, w czerwonej strefie lokale gastronomiczne będą mogły pracować tylko do godz. 22.00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
Resort zdrowia zapowiedział tnie także liczbę uczestników na imprezach okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkania.
- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w strefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników – powiedział minister Adam Niedzielski.
Ponadto od 10 października obowiązuje nie tylko zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki, ale także prowadzenia dyskotek. Tak samo ma się sytuacja z nocnymi klubami.
WYDARZENIA KULTURALNE
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.