Koronawirus w Bełchatowie. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ruszyli do pracy w szpitalu

i

Autor: WOT Koronawirus w Bełchatowie. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ruszyli do pracy w szpitalu

Koronawirus w Bełchatowie. Do pracy w szpitalu ruszyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej

2020-11-10 9:38

W poniedziałek, 8 listopada żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ruszyli do pracy w szpitalach całego województwa łódzkiego. Mundurowi będą wspierać pracę medyków z placówek nie tylko w Bełchatowie, ale także w jedenastu innych szpitalach regionu. Czym będą się zajmować, jakie zadania im przydzielono? Sprawdź w artykule!

Żołnierze WOT w Bełchatowie.

Szpital Jana Pawła II w Bełchatowie jest jednym z dwunastu placówek Łódzkiego, w którym swoją służbę rozpoczęli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi pojawili się we wszystkich lecznicach, do których trafiają pacjenci chorzy na koronawirusa.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale zajmujące się leczeniem „covidovych” pacjentów w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, między innymi o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Nie było karetki, więc do akcji ruszył śmigłowiec LPR. Niestety, 66-latka nie udało się uratować

- Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie – informuje Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Jak podkreśla NFZ sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się poszczególny wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej będą pracowali w 12 szpitalach, m.in. w: MSWiA w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie, Tomaszowskim Centrum Zdrowia, Szpitalu Barlickiego w Łodzi, SP ZOZ w Łowiczu, Pabianickim Centrum Medycznym, Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim, Szpitalu w Pajęcznie, Wojewódzkim szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

Trwa budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów COVID-19 w krakowskiej hali targowej EXPO
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić kwarantannę narodową?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki