Projekt gruntownej modernizacji szpitala obejmował ogrom prac i kosztował – już na ten moment – blisko 34 miliony złotych.
- Cała inwestycja polegała na zmodernizowaniu głównego bloku operacyjnego i sal na blokach zewnętrznych na oddziale otolaryngologii i chirurgii dziecięcej. Gruntownemu remontowi został też poddany cały oddział anestezjologii, w tym sali łóżkowej i wybudzeniowej – wyjaśnia Sławomir Dobrzelak, kierownik sekcji inwestycji Wojewódzkiego Szpitala im. J. Pawła II w Bełchatowie.
Polecany artykuł:
Główny blok operacyjny liczący 1200 metrów kwadratowych posiadał sześć sal i liczba ta po remoncie nie uległa zmianie, ale zdecydowanie nie są to te same pomieszczenia. Ich standard znacząco się podniósł – blok praktycznie zbudowano od początku zmieniając nie tylko elementy konstrukcyjno - budowlane, ale chociażby materiały użyte do wykończenia sal.
- Poprzednie sale miały płytki ceramiczne, w tej chwili to nie jest materiał, który spełnia odpowiednie kryteria. Obecnie są bezspoinowe okładziny, ściany są równe i gładkie. Na bloku jednym z podstawowych urządzeń są bloki anestezjologiczno – chirurgiczne. To jednostki zasilające poszczególne sale w gazy medyczne i energię elektryczną. Takie kolumny umocowane na specjalnych wysięgnikach ważą około 150 kg, drugie tyle waży sprzęt umocowany na tych ramionach, więc teraz proszę sobie wyobrazić jakie muszą być konstrukcje wsporcze, żeby takie urządzenia mogły być przywieszone do sufitów. Trzeba było montować specjalne belki stalowe, kotwić je w nośnych ścianach… Prościej pewnie byłoby budować od nowa, ale my musieliśmy się wkomponować w istniejącą bryłę szpitala i uwzględnić wszystko to, co jest nienaruszalne – kontynuuje Sławomir Dobrzelak.
Remont ruszył w kwietniu 2018 roku. W tej chwili, jak podkreśla Sławomir Dobrzelak dobiegają końca ostatnie postępowania przetargowe na sprzęt medyczny, który ma uzupełnić cały projekt modernizacji. Na prace budowlane wydano 23 mln 700 tysięcy złotych. Szpital zakupił też urządzenia za 9 milionów zł.
Warto podkreślić, że bełchatowska lecznica, na której modernizację zabezpieczono 35 milionów złotych otrzymała ogromne zewnętrzne wsparcie finansowe. Blisko 27 milionów złotych wyniesie dotacja z Unii Europejskiej, a wkład urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego, który jest organem prowadzącym szpitala wyniósł 7,5 mln zł. Wielomilionowy budżet i zakres prac sprawił, że remont szpitala Jana Pawła II, to nie tylko największa inwestycja od początku jego działalności, ale jedna z największych inwestycji w Łódzkiem.