Placówka przy ulicy Edwardów będzie czynna od 1 czerwca, czyli od najbliższego poniedziałku. Najcenniejszy lek będzie można oddać w centrum medycznym przy ulicy Edwardów 3A w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8-10.30.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bełchatowa i okolic. Każda grupa krwi jest nam potrzebna, dlatego zachęcamy do zasilania naszego banku krwi. Po pierwsze, to satysfakcja z tego, że niesiemy pomoc drugiemu człowiekowi, a po drugie, możemy też skontrolować swój stan zdrowia. Za każdym razem, gdy oddajemy krew mamy wykonywane badania - mówi Magdalena Matusiak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.
Ponad 125 litrów krwi zebranej w krwiobusie
Przypomnijmy, ograniczenia w działalności punktu pobrań miały związek z koronwiarusem. W całym kraju ograniczono w znaczący sposób działalność tego typu placówek, w trasę wyruszyły za to specjalne autobusy. Przez dwa miesiące była to jedyna możliwość do oddania tego życiodajnego płynu w naszym mieście. Jak pokazują liczby, chętnych do dzielenia się krwią nie brakowało, od końca marca bełchatowianie do krwiobusa przyszło blisko 280 osób.
- Akcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy ponad 125 litrów krwi, za co wszystkim krwiodawcom serdecznie dziękujemy - dodaje Magdalena Matusiak.
WARTO TO WIEDZIEĆ >>>W bełchatowskim starostwie już załatwisz sprawę osobiście. Urząd OTWORZYŁ swoje drzwi!
W środę, 27 maja krwiobus po raz ostatni zawita do Bełchatowa. Przypominamy, że do oddania krwi trzeba się odpowiednio przygotować, a nie każdy się do tego stosuje. Przede wszystkim należy się wyspać, zjeść lekki posiłek i odpowiednio nawodnić.
Kto możne oddać krew
Krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia; krwiodawcą można być do ukończenia 65. roku życia. Aby oddać krew, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
- krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kg,
- krwiodawca musi być zdrowy,
- stan fizjologiczny krwiodawcy musi pozwalać na pobranie krwi (krwi nie pobiera się od kobiet ciężarnych, matek karmiących, osób, u których występuje gorączka, schorzenia przewlekłe, niedobory odporności).
Krew po pobraniu jest badana, aby uniknąć ewentualnego przeniesienia występujących u dawcy chorób, o których istnieniu mógł nie wiedzieć.
Obecnie wywiad z przyszłym krwiodawcą obejmuje także pytania dotyczące odbytych niedawno podróży, ewentualnego kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem oraz tego, czy osoba zgłaszająca się do punktu krwiodawstwa nie powinna przechodzić domowej kwarantanny. Szczególną uwagę zwraca się na objawy grypopochodne oraz podwyższenie temperatury ciała i ogólne samopoczucie osoby chcącej oddać krew.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ