Spis treści
- Drive-thru w Bełchatowie – na jakich zasadach przeprowadzane są badania?
- Drive-thru w Bełchatowie – jak przygotować się do badania?
- Drive-thru w Bełchatowie – kto może skorzystać z badania?
Drive-thru pracuje siedem dni w tygodniu, w godz. 8:00-12:15. Stały punkt badań mieści się przy bełchatowskim oddziale Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, przy ul. Czaplinieckiej 153.
- Siedziba, jadąc od strony szpitala, znajduje się po prawej stronie ul. Czaplinieckiej. Nad bramą wjazdową umieszczona jest tablica informacyjna „wymazy COVID-19” – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa.
CZYTAJ: Bełchatów. Mieszkańcy nie zarejestrują samochodów! Urzędników dopadł koronawirus!
Lokalizacja bełchatowskiego punktu drivve-thru nie jest przypadkowa. Próbki do testów pobierają bowiem pracownicy wspomnianej już Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.
Drive-thru w Bełchatowie – na jakich zasadach przeprowadzane są badania?
– Punkt działa na takich samych zasadach, jak dotychczasowe drive-thru. To znaczy, pacjenci przyjeżdżają na badanie samochodem, z którego nie wysiadają. Trzeba posiadać przy sobie dokument tożsamości, a także mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos – tłumaczy Łągwa.
Drive-thru w Bełchatowie – jak przygotować się do badania?
Warto też pamiętać, aby odpowiednio przygotować się do badania. Jak podaje specjalista z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, minimum na dwie godziny przed pobraniem wymazu nie należy: jeść, pić, myć zębów, a także palić papierosów, żuć gum do żucia czy stosować tabletek do ssania na gardło. Chodzi o to, aby próbki były czyste od innych materiałów.
Drive-thru w Bełchatowie – kto może skorzystać z badania?
Z badań w stałych punktach głównie korzystają osoby z typowymi dla COVID-19 objawami. Mowa o gorączce, duszności, kaszlu. Na wymaz skierowani natomiast zostali przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent nadal będzie pod opieką lekarza POZ. W przypadku zaś, gdy wynik będzie pozytywny, dana osoba zostanie skierowana na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.
TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Konferencja ministra zdrowia: Będą kolejne nowe obostrzenia! Posypią się mandaty
Punkt badań w kierunku koronawirusa działa przez cały tydzień, w godz. 8 -12:15.