Kwalifikacja wojskowa 2021 - kiedy?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w dwóch terminach:
- od dnia 7 kwietnia do dnia 23 lipca 2021
- od dnia 9 sierpnia do dnia 19 listopada 2021 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Które FOTORADARY łapią najwięcej kierowców? KLUKI w niechlubnej czołówce! Ilu kierowców „wpadło”?
W przypadku tej pierwszej kwalifikacji, wiosenno-letnej termin zebrania się poszczególnych komisji ma zostać głoszony 24 marca. Z kolei 26 lipca zostaną ogłoszony terminarz z kwalifikacją letnio-jesienną.
Kwalifikacja wojskowa 2021 – kto ja przeprowadza?
Powiatowe komisje lekarskie w całym kraju mają przebadać ok. 280 tys. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. oraz ok. 3 tys. ochotników pod kątem określenia ich zdolności do czynnej służby wojskowej.
POLECAMY: Zgwałcił 3-latka, a później go ZABIŁ! Sędzia był zbyt łagodny? Ziobro chce kasacji!
W tym celu na terenie kraju zostanie powołanych 16 Wojewódzkich Komisji Lekarskich oraz ok. 400 Powiatowych Komisji Lekarskich. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast), szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wojskowych komendantów uzupełnień.
W przypadku powiatu bełchatowskiego jest to WKU w Sieradzu. Szczegółowe terminy oraz miejsca dla poszczególnych powiatów zostaną podane niezwłocznie po ukazaniu się obwieszczenia Wojewody Łódzkiego w tej sprawie.
TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Lodowate wyzwanie w gorącym celu! Morsy ze Szczercowa zachęcają do kąpieli dla WOŚP!
Kwalifikacja wojskowa 2021 – kto zostanie wezwany?
W tym roku do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywani będą w szczególności mężczyźni urodzeni w roku 2002, ale nie tylko. Wezwanie mogą także otrzymać:
- mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 2000-2001, które:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art.28 ust.4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia sie do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. 2017r. poz.944);
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
POLECAM: WOŚP 2021 w Bełchatowie: Jak będzie wyglądać 29. finał w najbliższą niedzielę? Co zaplanowano?