Obostrzenia pojawiają się zarówno przy organizacji nabożeństw jak i wydarzeń kościelnych, które zwyczajowo odbywają się w parafiach w kwietniu i marcu, chodzi oczywiście o Bierzmowania i I Komunie Święte.
Co z Wielkanocą?
Wedle decyzji łódzkiej kurii wśród licznych zmian, jakie zajdą podczas organizacji Triduum Paschalnego w parafiach, najważniejsza pozostaje reguła maksymalnie pięciu osób w zgromadzeniu, nie licząc kapłanów, służby liturgicznej i organisty.
W Wielki Czwartek nie będzie obrzędu obmycia nóg, a wielkopiątkowa adoracja zamieni ucałowanie krzyża na przyklęknięcie. Obrzęd błogosławieństwa pokarmów ma się odbywać w domach przed wielkanocnym śniadaniem, a podczas liturgii wigilii paschalnej nie będzie procesji rezurekcyjnej.
W dni Triduum Paschalnego udział w wieczornych celebracjach liturgicznych można zastąpić odmówieniem Liturgii Godzin: w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – Nieszporów, w Wielką Sobotę – Godziny Czytań z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Dodatkowo arcybiskup Grzegorz Ryś zezwolił każdemu kapłanowi do odprawiania czterech, a nie - jak regulują to przepisy - dwóch mszy świętych dziennie.
Ponadto łódzcy hierarchowie kościelni zachęcają wiernych do uczestnictwa w transmisjach prowadzonych przez mass-media. Liturgie pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity łódzkiego w archikatedrze łódzkiej transmitowane przez regionalne telewizje, radio i internet będą się odbywać w następujących godzinach:
- Msza święta Niedzieli Palmowej o godz. 9.00
- Msza świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 19.00
- Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30
- Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00
Co z sakramentami Bierzmowania i I Komunii Świętej?
Na tę decyzję metropolity łódzkiego przede wszystkim czekali rodzice trzecioklasistów. O sprawie informowaliśmy już kilka dni temu w artykule: Nie będzie I Komunii Świętej? Arcybiskup stoi przed trudną decyzją!
Dziś już mamy oficjalną i jasną decyzję abp Grzegorza Rysia. W opublikowanym komunikacie czytamy, że:
Terminy I. Komunii świętej w parafiach należy przenieść na czas ustania zagrożenia; wcześniej możliwe jest organizowanie I. Komunii świętej dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny (przy przestrzeganiu limitu 5 uczestników liturgii). Do Księdza Proboszcza i Rodziców należy ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia
Wiadomo również, że sakramenty Bierzmowania będą możliwe po ustaniu zagrożenia epidemicznego, a zaległe terminy – po ustaniu epidemii – należy ustalić z Księżmi Biskupami.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Zamiast na tacę, dali na służbę zdrowia. Wierni z łódzkiego uzbierali ponad milion złotych