Zbiórka pieniędzy dla przyszłej mamusi, bo miała trudną sytuację finansową. Dziecko oddała, pieniądze zabrała

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. fritzbraus /zdjęcie ilustracyjne Zbiórka pieniędzy dla "przyszłej mamusi", bo miała trudną sytuację finansową. Dziecko oddała, pieniądze zabrała

Maleńkie dziecko w piotrkowskim oknie życia. Dopiero co się urodziło, miało ślady krwi

2021-12-17 19:22

Dzwonek w oknie życia w domu sióstr salezjanek w Piotrkowie Trybunalskim rozległ się minionej nocy. Kiedy siostry podbiegły do okna, ujrzały zawiniątko. Jak się okazało, była to dopiero co narodzona dziewczynka. Maleństwo miało jeszcze na ciele ślady krwi.

W piątek, 17 grudnia 2021, o godz. 02:10, w domu sióstr salezjanek w Piotrkowie Trybunalskim rozległ się dzwonek informujący o otwarciu okna życia. – Znalazłyśmy zawiniątko owinięte w koc. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko – dziewczynka – opowiada s. Anna Siara, przełożona domu. – Musiała urodzić się chwilę wcześniej, bo pępowina była świeża, a na całym ciele były ślady krwi. Ochrzciłyśmy ją „z wody”, nadając jej imię Anna - dodaje siostra przełożona.

Dziecko zawinięte zostało w koc termiczny i w drugi - wełniany. Jak informuje Tomasz Kopytowski z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, siostry natychmiast powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. "Lekarz ocenił stan zdrowia dziewczynki na dobry i została zabrana do szpitala. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół" - dodał.

Matka z niepełnosprawnym synem mieszka w ruinie. Na święta proszą tylko o garnki, tarko i czajnik elektryczny

Okno życia w Piotrkowie Trybunalskim

To już piąte dziecko w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim i pierwsza w historii piotrkowskiego okna dziewczynka. Ostatni chłopiec pojawił się październiku 2016 roku. W styczniu 2013 roku do okna trafił 1,5-roczny chłopiec, który wcześniej został porwany. Kilka miesięcy po otwarciu okna, w odstępie miesiąca, siostry salezjanki znalazły dwóch pierwszych chłopców.

Jak działa okno życia?

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem.

"Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte – uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc. Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję" - opisuje Tomasz Kopytowski.

Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym, pod numerem telefonu: 607 161 580.

Okna życia w województwie łódzkim

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 15 dzieci. Idea utworzenia dwóch Okien Życia - w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim - zrodziła się w środowisku organizującym majowy Marsz wdzięczności za dar życia. Patronat nad Oknem objęła łódzka Caritas, która podjęła się przeprowadzenia całości działań organizacyjnych i formalnych.

Sonda
Czy pomagasz charytatywnie innym osobom?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki