Syldenafil, to organiczny związek chemiczny stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji. Zgodnie z informacjami GIS, substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne, a spożycie produktu bez lekarskiej konsultacji może wiązać się z ryzykiem dla zdrowia.
Ostrzeżenie o produkcie „Power Men” zostało wystosowane 31 grudnia 2019 roku, ale dotyczy tabletek ważnych do kwietnia 2021 roku, istnieje więc spore ryzyko, że część mężczyzn może je posiadać w swoich apteczkach i w związku z tym nieświadomi zagrożenia mogą je przyjmować. Warto dodać, że poza obecnością pochodnej syldenafilu GIS poddaje też pod wątpliwość legalną działalność dystrybutora tabletek „Power Men”.
Z kolei jeśli chodzi o preparat „Total Men”, GIS ostrzeżenie do konsumentów wystosował 10 stycznia tego roku. W obu przypadkach Inspekcja zaleca, by nie spożywać wskazanych partii produktów.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE GIS:
Produkt – „Total Men” suplement diety 2 tabletki
Wyprodukowano dla – Gertix International, England, Nimrod Ave 110, Stafford ST16 3WU
Numer partii (na blistrze) – 042021
Data minimalnej trwałości – 2021-04
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi działania w celu identyfikacji wszystkich podmiotów wprowadzających do obrotu kwestionowaną partię produktu i wycofania jej ze sprzedaży.
Zalecenia dla konsumentów:
Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.
Produkt – „Power Man” suplement diety 1 tabletka
Producent – Svenska Naturprodukter AB, Box 4059, 11452 Stockholm, Szwecja
Dystrybutor – MAXON ul. Suwalska 10 lok. 26, 03-352 Warszawa
Numer partii: 2018017
Data minimalnej trwałości: 04.2021
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Ze względu na deklarowane pochodzenie produktu (Szwecja) informacje w tej sprawie zostały zgłoszone do europejskiego systemu RASFF. Z informacji uzyskanych od władz Szwecji wynika, że podmiot Svenska Naturprodukter AB, Box 4059, 11452 Stockholm, nie prowadzi legalnej działalności w Szwecji – nie jest zarejestrowany jako podmiot branży spożywczej. Podobna sytuacja dotyczy polskiego podmiotu odpowiadającego za dystrybucję tj. MAXON ul. Suwalska 10 lok. 26, 03-352 Warszawa, który także nie jest zarejestrowany jako podmiot branży spożywczej. Dotychczas nie udało się nawiązać kontaktu z przedstawicielem ww. firmy.
Zalecenia dla konsumentów:
Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu. Ze względu na nielegalną działalność dystrybutora tj. MAXON ul. Suwalska 10 lok. 26, 03-352 Warszawa nie zaleca się również spożywania innych produktów wprowadzanych do obrotu w Polsce przez tę firmę.