Koronawirus w powiecie bełchatowskim - 21-latka "pacjentem zero"
W niedzielę wieczorem, 15 marca 2020 roku na kilkutysięczny, niewielki Szczerców spadła informacja o zakażeniu koronawirusem. To był pierwszy przypadek w powiecie bełchatowskim i jeden z 19 tego dnia w całym województwie łódzkim. W miejscu, gdzie nie ma galerii handlowych, restauracji czy publicznego transportu okazało się, że koronawirus jest realnym zagrożeniem. W tym przypadku pechowym okazał się koncert z okazji Dnia Kobiet. Na to kulturalne wydarzenie przyszła wówczas spora grupa szczercowianek, niespełna 10 dni później okazało się, że jedna z występujących na scenie członkiń orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej uzyskała pozytywny test na obecność wirusa COVID-19.
Kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu informacji o pierwszym przypadku koronawiursa w powiecie, udało nam się dotrzeć do 21-letniej bełchatowianki, która zrelacjonowała nam swoją walkę z COVID – 19. Wówczas choroba była jedną wielką niewiadomą, a służby medyczne i sanitarne działały w zupełnie odmiennych od dzisiejszego standardach >>> "Sanepid cudem zdobył dla mnie test"! Dramatyczna relacja zarażonej koronawirusem.
Drugi przypadek zachorowania w powiecie bełchatowskim ujawniono jeszcze w tym samym tygodniu. 19 marca do bełchatowskiego szpitala trafiła 38-letnia bełchatowianka – niestety po kilkunastu dniach, na początku kwietnia informowaliśmy o śmierci pacjentki. 38-letnia pracownica RAMBu, jednej z kopalnianych spółek, była pierwszą ofiarą śmiertelną COVID-19 w naszym regionie.
W połowie kwietnia lokalną społeczność obiegła informacja o ognisku koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. 22 kwietnia po tym, jak potwierdzono zakażenie u 51 pensjonariuszy oraz 4 osób personelu, placówkę ewakuowano. Kilka miesięcy później, z identycznym problemem zmagali się pracownicy i mieszkańcy DPS-u w Bełchatowie. 28 września zapadła decyzja o ewakuacji seniorów z bełchatowskiego DPS-u.
POLECAMY: W 2033 r. ma ruszyć pierwszy reaktor jądrowy w Polsce. Jaki plan na Bełchatów ma w tym temacie rząd?
Koronawirus w Polsce - "pacjent zero" z Zielonej Góry
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 14 stycznia 2020 r. ostrzegała przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach.
O potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca 2020 r. Ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że zakażony jest pacjent z województwa lubuskiego, hospitalizowany w Zielonej Górze. Mieczysław Opałka przyjechał do Polski autobusem z Niemiec, z Westfalii.
Stan zagrożenia epidemicznego został ogłoszony rozporządzeniem Ministra Zdrowia 13 marca 2020 r., a 20 marca wprowadzono stan epidemii.
Dwa tygodnie później, 29 stycznia 2020 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH) w Warszawie uruchomiona została linia diagnostyczna umożliwiająca wykonywanie w kraju badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2. Ta możliwości badań w kraju przydała się jeszcze w styczniu ub.r., gdy z Wuhan ewakuowano grupę polskich obywateli.
PRZECZYTAJ: Lawinowo przybywa oszustw z wykorzystaniem PORTALI SPRZEDAŻOWYCH! Policja bije na alarm!
30 stycznia ub.r. WHO oceniła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Ostatecznie, 11 marca ub.r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, alarmując o stale rosnących zakażeniach.
Koronawirus co się działo w Polsce przez ostatni rok
Przez miniony rok, kolejne wydawane rozporządzenia Rady Ministrów, ale także m.in. ministra zdrowia czy resortu edukacji, regulują kwestię ograniczeń i restrykcji, w tym np. kwarantanny; obowiązku zasłaniania nosa i ust; zdalnej nauki; funkcjonowania kin, teatrów i muzeów; działania obiektów handlowych, hotelowych czy sportowych; gastronomii; imprez masowych; zgromadzeń czy sprawowania kultu religijnego.
POLECAMY: Miało być romantycznie, a skończyło się pożarem. Było zbyt gorąco! ZAPŁONĘŁA nawet WANNA
Na mocy ostatnich regulacji prawnych, aktualnie obowiązują m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach. Istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką; nie można stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan, a przyłbice mogą być używane jedynie dodatkowo, oprócz maseczki. W klasach I-III nauka prowadzona jest w trybie stacjonarnym. Uczniowie z klas IV-VIII i kształcący się w szkołach ponadpodstawowych uczą się zdalnie.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski od połowy lutego informuje, że widoczna jest trzecia fala epidemii. Widać kontynuację trendu wzrostowego liczby nowych zachorowań, rośnie także liczba zakażonych osób wymagających hospitalizacji. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa aktualnie ok. 15,5 tys. chorych. Obawy ekspertów budzą m.in. mutacje koronawirusa i ich zakaźność. W Polsce monitorowany jest m.in. wariant brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.
TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Napięta sytuacja w Elektrowni Bełchatów. Nie wpuścili pracowników, bo ci chcieli strajkować [AUDIO]