Nadleśnictwa umożliwiają nocowanie na dziko! Czy w powiecie bełchatowskim też będzie można biwakować?

i

Autor: Pixaby/ TheMetalMann Nadleśnictwa umożliwiają nocowanie na dziko! Czy w powiecie bełchatowskim też będzie można biwakować?

Nadleśnictwa umożliwiają nocowanie na dziko! Czy w powiecie bełchatowskim też będzie można biwakować?

2021-02-24 14:19

Lasy Państwowe od 1 maja udostępnią w każdym z 429 polskich nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko - poinformowała we wtorek (23 lutego) spółka. Na jakich zasadach będzie można skorzystać z noclegu pod chmurką na terenach leśnych? Lesnicy podkreślają, że w jednym miejscu będzie mogło teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. A co w przypadku, kiedy z gościnności lasu będziemy chcieli skorzystać dłużej? I czy z takich możliwości będziemy mogli skorzystać w powiecie bełchatowskim? Przyjrzeliśmy się sprawie! Szczegóły w poniższym artykule!

Decyzja Lasów Państwowych o wprowadzeniu takiej możliwości, to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lasach będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha!

CZYTAJ: Łódzkie: Policja w całym województwie rusza do akcji! Będzie ZERO litości dla?

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o łączniej powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

PRZECZYTAJ: Koszmarny wypadek przy pracy! Maszyna wciągnęła kobietę w swój mechanizm!

- Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów) – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.

POLECAMY: PYŁ SAHARYJSKI dotarł nad Polskę! Czym jest i jak wpływa na nasze zdrowie? Czego spodziewać się na niebie?

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

- Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - powiedział pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

CZYTAJ TAKŻE: Rozdano miliony na turystykę! Wśród projektów dofinansowanie dla powiatu. Na co? Będziecie zaskoczeni!

Czy będzie można zanocować w lasach Nadleśnictwa Bełchatów?

Wśród nadleśnictw, na terenie których program prowadzono pilotażowo z naszego województwa są lasy spalsko-rogowskie w Nadleśnictwie Brzeziny. A czy będzie można skorzystać z noclegu na dziko w lasach powiatu bełchatowskiego? Zapytaliśmy o to w Nadleśnictwie, na ten moment nie wyznaczono jeszcze takiego miejsca.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Wawrzkowizna ma dzierżawcę! Co z kąpieliskiem i stadniną? Co planuje nowy zarządca?

Podlasie. Stado żubrów z Puszczy Augustowskiej wyjada rolnikom zapasy przygotowane na zimę dla krów. Niczego i nikogo się nie boją!
Sonda
Turystyka szczepionkowa to dobry pomysł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają